Innan du tecknar aktier skall du läsa de villkor och begränsningar som gäller arrangemanget.
Börsprospekt och villkor för arrangemanget: Vanligtvis publiceras det ett börsprospekt för alla aktieemissioner och/eller aktieförsäljningar, där man erbjuder aktier för teckning till allmänheten eller där man söker aktier för offentlig handel. I villkoren för arrangemanget står bland annat antalet aktier som emitteras, emissionstiden, teckningspriset och andra väsentliga uppgifter i anslutning till arrangemanget. Börsprospektet finns tillgängligt på aktieemissionens presentationssida.
Landsvisa begränsningar: Lagstiftningen i vissa länder kan ställa begräsningar för erbjudandet av aktier i dessa länder. Läs de landsvisa begränsningarna. Om erbjudandet av aktier är förbjudet i det land där du bor eller i det land vars medborgare du är, kan du inte delta i ifrågavarande aktieemission.
Allmän förhandsinformation om distansförsäljning: Den allmänna förhandsinformationen om distansförsäljning ger information om OP Företagsbanken Abp, som fungerar som är arrangör av emissionen, OP Gruppen och dina rättigheter.
Villkor för internettjänsten: I villkoren för internettjänsten redogörs för begränsningarna och villkoren för användningen av internettjänsten op.fi/teckning.
När du läst materialet skall du godkänna alla punkter.
Fortsätt till teckningsförbindelsen genom att klicka på Fortsätt.