Mirva Samuelsson gjorde ett karriärsprång från vårdbranschen till kodare – att hjälpa människor är fortfarande kärnan i allt
För två år sedan arbetade Mirva Samuelsson med adrenalinstinna larmuppdrag. Nu arbetar hon på OP Pohjola som Developer och ambassadör för det smidiga arbetssättet. Hur hamnade hälsovårdsproffset i it-branschen, och vad har de två rollerna gemensamt?

Mirva Samuelsson, Developer
Passionen för att hjälpa människor väcktes hos Mirva Samuelsson redan i ungdomen ‒ att möta och glädja människor gav henne kraft. Efter gymnasiet studerade hon till närvårdare och började arbeta vid olika enheter inom Helsingfors stad.
– Jag jobbade med äldre, inom hemvården, med larmbesök och på polikliniker. Det behövdes folk, och jag ville testa allt.
Mirva trivdes med vårdarbetet; hon fick skratta mycket tillsammans med sina underbara kolleger och de genuina mötena med patienterna värmde. Men vardagen präglades ändå av stress. En tanke om ett branschbyte började gro.
Kiitorata-programmet ledde till en ny karriär
Samuelsson fick sin första kontakt med programvarudesignens värld när Helsingfors förberedde sig för att införa ett nytt patientdatasystem 2021. Mirva blev Apotti-stödperson på sin enhet och märkte att hon tyckte om att leka med testmiljön. När fästmannen, som arbetar som Software Engineer, föreslog att Samuelsson skulle ansöka till it-studier blev hon intresserad.
– Jag tänkte att jag ska testa något helt nytt och lämna vårdbranschen bakom mig.
Mirva fick börja studera databehandling på tradenomlinjen vid en yrkesskola, och samma höst 2022 valdes hon till praktikant inom OP Pohjolas program Kiitorata.
– Det kändes fantastiskt, för det var väldigt många sökande. Kiitorata var en jättebra väg in i arbetslivet. Jag fick ställa frågor och utveckla mina kunskaper. Jag hade en underbar handledare som jag fortfarande samarbetar med.
Efter praktiken började Samuelsson arbeta som Developer på OP Pohjola. Den nya karriären hade börjat.
En upp muntrande arbetsgemenskap står bakom den snabba utvecklingen
Samuelssons karriärutveckling har varit väldigt snabb. Hon övergick från vårdbranschen till kodarjobbet på ett år, och har fortsatt i samma takt inom it-branschen. På en kort tid har ansvaret i arbetet ökat så mycket att hennes roll inom OP Pohjola nu också håller på att förändras.
– Numera fördelar sig arbetet mellan uppgifter i mitt eget team och på klannivån. I teamet ansvarar jag, förutom för programmeringen och planeringsarbetet, också för att främja ett smidigt arbetssätt. På klannivån hjälper jag cheferna med organisationsuppgifter: Jag planerar evenemang, deltar i projekt och stöder vid brytpunkter. Mitt arbete är väldigt mångsidigt.
Samuelsson lovordar OP Pohjolas smidiga arbetssätt och öppna atmosfär.
– Jag får ganska långt bestämma min egen tidtabell, vilket gör det möjligt att hantera två paletter.
Samuelsson är specialiserad inom programvaruutveckling och har klarat av sin tradenomexamen på två år, vilket är en imponerande prestation vid sidan av arbetet. Hon säger att denna effektiva studietakt är möjlig om man är beredd att ägna sin fritid åt examen.
– Det blev inget vilt studieliv. Min hemlighet är också effektiv tidsanvändning.
Samuelsson lyfter också fram arbetsgivarens positiva attityd till studierna: Utöver Kiitorata-praktiken gjorde hon sitt examensarbete vid OP Pohjola och fick ägna arbetstid åt det.
– Utan arbetsgivarens uppmuntrande inställning hade det inte gått att bli klar så fort.
Möjlighet till en karriarstig som passa en själv
Samuelsson tror att erfarenheten från vårdbranschen har utvecklat hennes organisationsförmåga och förmåga att hålla huvudet kallt.
– Jag har sett död och upplevt återupplivningar som inte slutade lyckligt. Tack vare allt tankearbete har jag numera en väldigt sund inställning till arbetet. Kollegerna på OP Pohjola roas av när jag påminner om att ingen dör fastän någonting blir ogjort.
Samuelsson har märkt att hon även som it-expert söker sig till rollen som hjälpare.
– Det är en stark del av min identitet. När rollerna inom OP Pohjola förändrades erbjöd jag mig att hjälpa cheferna i det stressiga läget genom att hjälpa till med att organisera. Här kan man skapa en karriärstig som passar en själv.
Den färska it-specialisten ser massor av möjligheter i sin nya karriär och hoppas att arbetet även framöver ska innehålla både problemlösning och möjlighet att hjälpa människor. Samuelsson berömmer sina uppmuntrande chefer och OP Pohjolas kultur av kompetensutveckling.
– Här vill man se människor uppnå saker.
