I och med de lagändringar som träder i kraft den 1 januari 2027 är försäkringspremierna för frivilliga pensionsförsäkringar som tecknats av privatpersoner inte längre avdragsgilla i beskattningen. Lagändringarna påverkar inte försäkringsavtalets giltighet eller din nuvarande pensionsplan, och du kan fortsätta att betala pensionsförsäkringspremierna.
Pensionsförsäkringspremier 2025 och 2026
Pensionsförsäkringspremier som betalats i år och under nästa år är avdragsgilla i beskattningen upp till 5 000 euro per år.
Pensionsförsäkringspremier från början av 2027
Pensionsförsäkringspremier är inte längre avdragsgilla i beskattningen från och med den 1 januari 2027. Pension som tjänas in på grundval av premier som inte är avdragsgilla är skattepliktig endast för avkastningens del. Pension kan också i fortsättningen tas ut vid den pensionsålder som anges i avtalet.
Övriga förändringar från början av 2027
Om din pensionsförsäkringsbesparing är högst 5 000 euro den 1 januari 2027, kan du ta ut din pensionsbesparing i förtid som ett engångsbelopp.
Du kan göra ett återköp baserat på lagändringen under perioden 1.1.2027–31.12.2028. Ett återköp kan inte göras om sparbeloppet för din pensionsförsäkring är mer än 5 000 euro den 1 januari 2027.
Ytterligare information om förändringarna
Vid behov får du ytterligare information genom att ringa vår telefontjänst på numret 010 253 6100 (vardagar 8–16). Samtalspris: lna/msa. Priset gäller även kötid.