OP Gruppen donerar årligen till välgörenhet på det nationella och lokala planet. För det lokala donationssamarbetet ansvarar andelsbankerna.
– Donationsverksamheten är en del av OP Gruppens arbete för en ljusare framtid. Vi har byggt upp det finländska samhället och en hållbar framtid i mer än 120 års tid, och vårt arbete fortsätter, säger OP Gruppens chefdirektör Timo Ritakallio.
År 2025 donerar vi bland annat till:
- MIELI Psykisk Hälsa Finland rf
- Rädda Barnen rf
- Stiftelsen för Helsingfors Diakonissanstalt och Ekonomikunskapsprojektet
- Finlands Naturskyddsförbund
- John Nurminens Stiftelse
Vid valet av donationsobjekt fäster vi vikt vid att objekten har betydelse för samhället och riksomfattande verksamhet, och att de agerar ansvarsfullt och i enlighet med hållbara värderingar. Donationerna stödjer dessutom vårt hållbarhetsprogram.
Genom att stöda barn och unga bygger vi upp en ljusare framtid
I år inriktar vi donationer till välbefinnande bland barn och unga genom att bidra till arbetet för psykisk hälsa, främja hantering av ekonomin och ekonomikunskaper samt stödja skolgången och möjligheterna till fritidsaktiviteter bland barn i mindre bemedlade familjer. Vi donerar 50 000 euro till Mieli rf, 50 000 euro till Rädda Barnen rf och 25 000 euro till projektet för ekonomikunskaper vid Helsingfors Diakonissanstalt.
– Vi vill konkret stödja välbefinnandet bland barn och unga i en tid då problem med den psykiska hälsan och det psykiska illamåendet ökat bland unga. Genom att stödja familjernas fritidsaktiviteter kan vi minska ojämlikheten och öka barnens välbefinnande, säger Timo Ritakallio.
Vi främjar biologisk mångfald och naturens välmående
Vi donerar 60 000 euro till John Nurminens Stiftelses arbete för Östersjön och 60 000 euro till Finlands Naturskyddsförbunds arbete för naturskyddet, naturen och den biologiska mångfalden i Finland.
– Naturen är vår viktigaste gemensamma tillgång och den tillhör alla. Samtidigt är naturen en avgörande förutsättning för en hållbar och välmående ekonomi. Merparten av den miljöpåverkan som orsakas av OP Gruppen uppkommer genom företagskundernas affärsverksamhet. Vi och våra kunder arbetar för hållbarhet, men vi anser att det är viktigt att stödja främjandet av den biologiska mångfalden också på detta sätt, tillägger Timo Ritakallio.
OP Gruppen är Finlands största finansgrupp med över två miljoner ägarkunder och cirka 13 000 anställda. Vi erbjuder heltäckande bank- och försäkringstjänster till privat- och företagskunder. OP Gruppen består av andelsbankerna och gruppens centralinstitut OP Andelslag med dotterföretag och närstående företag. Vår grunduppgift är att främja våra ägarkunders och vår omvärlds bestående ekonomiska framgång, trygghet och välfärd. Tillsammans med våra ägarkunder har vi byggt upp det finländska samhället och en hållbar framtid i mer än 120 års tid.