OP Gruppen byter namn till OP Pohjola 28.10.2025 och förnyar förmånshelheten för sina drygt 2,1 miljoner ägarkunder 1.1.2026. Namnbytet påverkar inte andelsbankens namn. I samband med reformen görs ändringar i både bonussystemet och andra förmåner för ägarkunderna.
– Vi är den enda aktören i Finland som kan erbjuda kunderna alla bank-, försäkrings- och kapitalförvaltningsprodukter och högklassiga tjänster som en helhet under ett och samma tak, berättar verkställande direktör Jyrki Rantala från OP Mellersta Österbotten.
– Från början av året får våra ägarkunder ännu mer nytta av att koncentrera sina bank-, kapitalförvaltnings- och försäkringstjänster till oss. OP-bonus samlas för fler tjänster än tidigare, och vi höjer också mängden bonus som ägarkunderna samlar. En betydande förändring är att vi dessutom ger våra ägarkunder valfrihet. I fortsättningen får de välja vad de använder sin OP-bonus till, konstaterar Jyrki Rantala.
År 2024 betalade OP Mellersta Österbotten ut OP-bonus för 4,2 miljoner euro. Valfriheten ger kunderna flexibilitet och möjlighet att utnyttja bonus på det sätt som passar dem bäst. OP-bonus kan även i fortsättningen användas för att betala serviceavgifter och försäkringspremier. En ny möjlighet för ägarkunder är exempelvis att placera bonusen i fonder.
En orsak till att vi förnyar ägarkundsförmånerna är att förfarandet för beskattning av OP-bonus ändras i början av 2026.
– OP-bonus beskattas som kapitalinkomst från och med början av 2026. Kunderna fick tidigare 0,25 procent i bonus, men från och med nästa år får de 0,4 procent. Tanken med det här är att kompensera för kapitalinkomstskattens inverkan, och höjningen är i själva verket lite större än avdraget i form av förskottsinnehållning. Efter förskottsinnehållning av kapitalinkomstskatt blir bonusen som kunderna samlar 0,28 procent i stället för tidigare 0,25 procent, säger Jyrki Rantala.