Pohjois-Savoon uusi OP

Leppävirran, Pohjois-Savon ja Suonenjoen Osuuspankit suunnittelevat yhdistymistä OP Pohjois-Savoksi. Yhdistymisellä vahvistettaisiin pankkien kykyä tarjota asiakkailleen kilpailukykyiset ja monipuoliset palvelut myös nopeasti muuttuvassa ja digitalisoituvassa toimintaympäristössä.

- Leppävirran, Pohjois-Savon ja Suonenjoen Osuuspankkien hallitukset ovat tehneet yhdistymisvaihtoehdosta perusteellisen selvityksen ja ovat yksimielisesti yhdistymisen kannalla. Pankkien hallitukset ovat allekirjoittaneet järjestely- ja sulautumisasiakirjat. Lopullinen päätös yhdistymisestä on tarkoitus tehdä kunkin pankin edustajiston kokouksessa 10.8.2017. Uusi pankki aloittaisi toimintansa 1.3.2018, kertoo OP Leppävirran hallituksen puheenjohtaja Jukka Kosunen.

Kaikki yhdistyvät pankit ovat taloudeltaan vahvoja. Asiakaskäyttäytymisen ja -tarpeiden muutos, pankkeihin kohdistuvan sääntelyn kiristyminen sekä finanssialan uudenlainen kilpailu vaativat kuitenkin pankkien palvelukyvyltä ja tehokkuudelta jatkuvasti enemmän.

- Suunnitelman taustalla on ollut pankkiemme strategioiden mukaisesti velvollisuutemme rakentaa vastuullista, alueellista osuuspankkitoimintaa. Tavoitteena on palvelukyvyn, riskienhallinnan, tehokkuuden ja ennen kaikkea asiakkaiden tarpeiden pohjalta paras malli, sanoo OP Pohjois-Savon hallituksen puheenjohtaja Matti Niiranen.

Asiakkaat hoitavat arkiset pankki- ja vakuutusasiansa kasvavassa määrin verkossa ja mobiilissa. Konttorissa tai verkkoneuvottelussa halutaan tavata silloin, kun kaivataan vaativaa neuvontapalvelua.

- Kun asiakkaiden käyttäytyminen ja tarpeet muuttuvat, myös osuuspankkien on muututtava. Voimien yhdistäminen antaa meille hyvät lähtökohdat vastata asiakkaiden toiveisiin myös jatkossa. Asiantuntemus lisääntyy ja vahva pankki pystyy paremmin vastaamaan yritysten rahoitustarpeisiin, sanoo OP Suonenjoen hallituksen puheenjohtaja Ilkka Voutilainen.

Paikallisuus säilyy

Yhdistymistä on valmisteltu hyvässä ja yhtenäisessä hengessä ja pankkien hallitukset ovat yhtä mieltä siitä, että yhdistyminen olisi ennen kaikkea asiakkaiden etu.

Kaikkien yhdistyvien pankkien omistaja-asiakkaat siirtyisivät OP Pohjois-Savon omistaja-asiakkaiksi ja säilyttäisivät heille kuuluvat oikeudet. Asiakassuhteet jatkuisivat entisellään, esimerkiksi tilinumerot, verkkopalvelutunnukset ja maksukortit säilyvät samoina eikä asiakkaiden tarvitse tehdä mitään pankkien yhdistymisen vuoksi.

Suunnitelman mukaan pankkien henkilöstö siirtyisi uuden pankin palvelukseen vanhoina työntekijöinä ja toimitusjohtajana jatkaisi OP Pohjois-Savon nykyinen toimitusjohtaja Seppo Pääkkö.

- Pankkien toimintaympäristössä tapahtuvat muutokset tulevat merkittävästi vaikuttamaan asiakkaiden palvelutarpeisiin sekä pankkien toimintaan. Kolmesta vahvasta osuuspankista muodostuvalla uudella OP Pohjois-Savolla olisi erinomainen pohja vastata näihin muutoksiin, toteaa Pääkkö.

Uuden OP Pohjois-Savon tase olisi 2 676 miljoonaa euroa, asiakasliiketoiminta 5 071 miljoonaa euroa ja ydinvakavaraisuus 387 miljoonaa euroa. Sillä olisi 180 työntekijää, yli 147 000 asiakasta ja yli 74 000 omistaja-asiakasta.

Lisätiedot:

Toimitusjohtaja Jukka Kilpeläinen, OP Leppävirta, puh. 040 301 2201
Toimitusjohtaja Seppo Pääkkö, OP Pohjois-Savo, puh. 050 442 1765
Toimitusjohtaja Antti Hult, OP Suonenjoki, puh. 050 341 9131