OP?High Yield ?rahaston huhtikuun tuotto oli +2,06 %, mikä ylitti vertailuindeksin +1,79 %:n tuoton +0,27 prosentilla. Eurooppalaisten high yield ?yrityslainojen tuottoa tuki erityisesti riskilisien laaja?alainen kaventuminen. Spredien kaventuminen hyödytti rahastoa, jonka riskitaso oli markkinaa korkeampi. Suhteellista tuottoa tukivat myös onnistuneet yksittäiset ylipainot, kuten teleoperaattori Altice Francessa, jonka myyntiprosessi kilpailijoille näyttää edistyvän. Myös ruotsalainen kiinteistöyhtiö Samhällsbyggnadsbolaget osoittautui onnistuneeksi ylipainoksi. Tuottoa heikensivät sen sijaan eräät puolustavampien ja terveydenhuoltosektorin liikkeeseenlaskijoiden omistukset, joissa kehitys jäi markkinan keskiarvosta yhtiökohtaisista tekijöistä johtuen.
Huhtikuussa ensimarkkina oli aktiivinen, ja high yield ?markkinalta haki rahoitusta myös yhtiöitä, jotka aiemmin rahoittivat itseään vain syndikoidulla lainamarkkinalla. Ostimme rahastoon muun muassa Stora Enson, hoivakotioperaattori Clarianen ja kiinteistöyhtiö Grand City Propertiesin uusia joukkolainoja. Jälkimarkkinalla lisäsimme alemman etuoikeusluokan joukkolainoja autovalmistaja Stellantikselta, jonka automerkkeihin kuuluvat Fiat, Peugeot ja Chrysler. Vähensimme omistustamme teleoperaattori Virgin Media O2:ssa, jonka kiinteän laajakaistan liiketoiminnan kilpailutilanne ei kehittynyt odotustemme mukaisesti.
Luottomarkkinoilla huhtikuuta leimasi riskinottohalukkuuden selvä kasvu, kun geopoliittiset riskit koettiin aiempaa pienemmiksi ja yhtiöiltä saatiin hyviä tuloksia. High yield ?markkina hyötyi samalla vakaammasta korkoympäristöstä. Talouskasvu on edelleen hidasta, mutta lähtötasoltaan korkeahkot tuotot tarjoavat puskuria mahdollisia markkinaheilahteluja vastaan. Nykyisessä markkinaympäristössä pidämme rahaston riskitason vertailuindeksiä korkeampana ja keskitymme jatkossakin huolelliseen liikkeeseenlaskijavalintaan ja hajautukseen, jotta tuotto? ja riskiprofiili säilyy tasapainoisena.
Mark Mink, Tommi Kokkarinen
Salkunhoitaja
Perustiedot
- Salkunhoitaja
- Mark Mink, Tommi Kokkarinen
- Vertailuindeksi
- Bloomberg Pan-European HY 3% IssCons TR Hedged EUR
- Perustamispäivä
- 01.11.2004
- ISIN
- FI0008807615
- Osuussarja
- Kasvuosuus
- Rahaston koko
- 868 Meur
- Osuuden arvo (07.05.)
- 243,52 EUR
- Kuukausikatsaus
- Lataa
- Avaintietoasiakirja
- Lataa
- Säännöt
- Lataa
- Kestävyystiedot
- Lataa
- Rahastoesite
- Lataa
Kumulatiivinen tuotto (07.05)
| 1kk | 3kk | 6kk | 1 v | 3 v p.a. | 5 v p.a. | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| OP-High Yield A | +1,98 % | −0,22 % | +1,38 % | +4,25 % | +6,60 % | +2,41 % |
| Vertailuindeksi | +1,76 % | −0,06 % | +1,42 % | +4,81 % | +7,70 % | +3,10 % |
Vuosittainen tuotto
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Vuoden alusta | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| OP-High Yield A | +2,97 % | −10,75 % | +11,96 % | +6,76 % | +3,98 % | +0,71 % |
| Vertailuindeksi | +3,46 % | −10,72 % | +12,32 % | +8,39 % | +5,26 % | +0,73 % |
Tunnuslukuja
| Volatiliteetti 12 kk | vola 12kk | Sharpe 12 kk | Duraatio | |
|---|---|---|---|---|
| OP-High Yield A | 2,38 % | - | 2,5 | |
| Vertailuindeksi | - | - | - |
Tämä on mainos. OP-Rahastoyhtiö Oy ja OP Varainhoito Oy ovat laatineet tämän materiaalin taustainformaatioksi. Materiaalissa esitetyt tiedot perustuvat lähteisiin, joita laatijat pitävät luotettavina. Takuita materiaaliin sisällytettyjen tietojen tai mielipiteiden oikeellisuudesta tai täydellisyydestä ei voida kuitenkaan antaa. Materiaalin tarkoituksena ei ole, eikä vastaanottaja voi olettaa, että se antaisi kattavan tai täydellisen kuvauksen tuotteesta ja siihen liittyvistä riskeistä. Vaikka materiaalin laadinnassa on noudatettu huolellisuutta ja pyritty varmistamaan, että kaikki siinä esitetyt tiedot ovat oikein, eivät laatija tai sen henkilökunta vastaa materiaalin sisällöstä eikä mitään päätöksiä tai sopimuksia tule tehdä sen perusteella. Tämä materiaali ei sisällä sitovaa tarjousta tai ehdotusta ostaa tai merkitä rahasto-osuutta, eikä materiaali tai sen sisältö luo perustaa millekään sopimukselle tai sitoumukselle.
OP Pohjolan sijoitusrahastoja hallinnoi OP-Rahastoyhtiö Oy, jolla on Finanssivalvonnan myöntämä rahastoyhtiön ja vaihtoehtorahastojen hoitajan toimilupa. OP Pohjolan sijoitusrahastojen salkunhoidosta vastaa OP Pohjolan rahastojen rahastoesitteessä yksilöity salkunhoitoyhteisö. Sijoittamiseen liittyy aina riskejä. Sijoitusten arvo voi nousta ja laskea, ja sijoittaja voi menettää sijoittamansa pääoman osittain tai kokonaan. Tulevia tuottoja ei voida päätellä aiemmasta tuloksesta. Mahdollinen tuleva tulos riippuu myös verotuksesta, joka puolestaan riippuu kunkin sijoittajan henkilökohtaisesta tilanteesta ja voi muuttua jatkossa. Jos sijoitusrahastoa markkinoidaan ulkomailla, voi OP-Rahastoyhtiö Oy päättää lopettaa tällaisen markkinoinnin. Sijoittamista koskevassa päätöksessä on otettava huomioon kaikki sijoitusrahaston ominaisuudet tai tavoitteet, jotka kuvataan OP Pohjolan rahastojen rahastoesitteessä ja muissa sijoitusrahastoa koskevissa asiakirjoissa. Tutustu ennen sijoituspäätöstä sijoitusrahaston avaintietoasiakirjaan, rahastoesitteeseen ja sääntöihin. Saat ne varainhoitajaltasi tai osoitteesta op.fi/kaikki-rahastot. Sijoitusrahaston pääasialliset riskit löytyvät avaintietoasiakirjasta ja täydellisempi riskiluettelo rahastoesitteestä. Tiivistelmä sijoittajan oikeuksista on osoitteessa op.fi/tutustu-rahastojulkaisuihin. Asiakirjat ovat suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi.
Tämän materiaalin kopioiminen, julkaiseminen tai levittäminen kolmannelle taholle kokonaisena tai osittain ei ole sallittua ilman OP Pohjolan kirjallista lupaa. Ottamalla vastaan tämän materiaalin sitoudutte noudattamaan edellä mainittuja ohjeita ja rajoituksia.
