OP Jokirannikko OP Jokirannikko lahjoittaa 50 000 euroa toimialueensa yhdistyksille

" "

Meillä on jotain yhteistä -lahjoitushaku toteutetaan nyt kolmatta kertaa. Paikallisena pankkina haluamme olla monin tavoin aktiivinen toimija. Pyrkimyksenämme on omalta osaltamme olla toiveikkaamman tulevaisuuden suunnannäyttäjä tukemalla ihmisten, yritysten ja yhteisöjen parempaa arkea ja tulevaisuutta.

Julkaistu3.9.2025 klo 06.37

Lahjoitushaku lyhyesti

OP Jokirannikko myöntää vuosittain lahjoitusvaroja haettavaksi, ja niitä voi hakea paikallinen, pankin toimialueella toimiva, yleishyödyllinen rekisteröity yhdistys tai säätiö. Lahjoitukset myönnetään kohteille, jotka sopivat pankkimme arvoihin: ihmisläheisyys, vastuullisuus ja yhdessä menestyminen. Lahjoitukset ovat osa pankin vastuullisuutta ja yhteisöllistä toimintaa. Tänä vuonna haemme lahjoituskohteita, jotka kohdistuvat tiettyyn projektiin, tapahtumaan tai hankintaan. Lahjoitusta ei ole tarkoitettu yhdistyksen tai säätiön päivittäisen toiminnan ylläpitämiseen. Huomioithan, että lahjoitusta ei voida myöntää yksilölle eikä pankin lähipiiriin kuuluville tahoille. Lähipiirillä tarkoitetaan OP Jokirannikon henkilökuntaa, hallitusta, hallintoneuvostoa ja heidän lähipiiriään. Lahjoituksia myönnettäessä huomioidaan aiemmat yhdistyksen pankilta saamat lahjoitukset.

Hakijan tulee toimia pankin toimialueella eli Raahen kaupungin, Pyhäjoen, Siikajoen, Siikalatvan tai Limingan kunnan alueella. Lahjoitusten tavoitteena on tukea toiveikkaampaa tulevaisuutta ja hyvinvointia laajasti koko pankin toimialueella.

Lahjoitushakemuksen liitteeksi pyydetään yhdistyksen edellisen vuoden toimintakertomus.

Yhdistyksen edustaja, hae lahjoitustamme täyttämällä alla oleva hakulomake. Hakuaika on 8.-30.9.2025.

Hae Meillä on jotain yhteistä -lahjoitusta

Pankin hallitus tekee päätökset lahjoituksista hakuajan päätyttyä ja olemme lahjoituksen saajiin yhteydessä loka-marraskuussa.