OP Keski-Suomi Uratarina Emma Mäkinen

Olen työskennellyt OP:lla yli 15 vuotta ja matkani on kulkenut monipuolisesti erilaisissa tehtävissä. Kaikki sai alkunsa opiskeluaikana, kun kesken luennon oivalsin, että sijoitusneuvojan työ voisi olla juuri minulle sopiva. Niinpä päätin hakea kesätyöntekijäksi silloiseen Joensuun Seudun Osuuspankkiin päivittäispalveluihin. Iso osa OP:laisista on aloittanut työuransa nimenomaan kassalta sekä päivittäispalveluista, ja nämä antavatkin hyvän osaamispohjan pankkityöhön. 

Ensimmäisten kuukausien perehtymisen jälkeen pääsin mukaan asiakkuudenhoidon tiimiin, jossa aloitin sijoituspainotteisten asiakkaiden yhteyshenkilönä. Elämäntapahtumat veivät minut ensin Kuopioon ja sitten Jyväskylään, molemmissa sijoitusneuvojan tehtäviin. Jyväskylässä sain jatkaa omien vastuutettujen asiakkaiden hoitoa, mikä syvensi asiakassuhteiden merkitystä työssäni. Pääsin laajentamaan osaamistani asiakkuuksista hyvin monipuolisesti niin päivittäis-, sijoitus- kuin rahoitusasioissakin. 

Myöhemmin siirryin OP Privateen varainhoitajan tehtävään. Tämä vaihe työurallani on ollut pisin aika samassa tiimissä ja samassa roolissa, sillä Privatessa vierähti noin viisi vuotta.  Huomasin nauttivani tehtävistä erityisesti uusien asiakkuuksien parissa, joihin keskityinkin työssäni pääosin. 

Vaikka työ varainhoitajana oli minulle mieluista, eteenpäinpyrkivänä ihmisenä minulla on usein siintänyt mielessä seuraava askel ja sen otin esihenkilötehtäviin noin kaksi vuotta sitten. Tällä hetkellä vastaan pankissamme vastuutetuista asiakkuuksista sekä varallisuudenhoidosta. Johdettavana minulla on yli 15 henkilön mahtava tiimi asiantuntijoita, jotka tekevät samaa työtä, jota olen vuosien varrella tehnyt itsekin.  

Meillä OP Keski-Suomessa tehdään töitä yhdessä työkaveria auttaen. Aina, kun minulla on vaihtunut pankki tai tiimi, vastaanotto uusilta työkavereilta on ollut lämmin. Tätä myös uudet työntekijät meillä usein kommentoivat, että joukkoomme on helppo liittyä. Viimeisen puolentoista vuoden aikana olen saanut rekrytoida meille useita uusia työkavereita ja se on ollut erityisen palkitsevaa. On hienoa tutustua erilaisiin osaajiin ja toivottaa heidät tervetulleiksi OP:n joukkueeseen. OP on ollut minulle erittäin hyvä ja monipuolinen työnantaja. Arvostan suuresti henkilöstöetuja, mahdollisuuksia kehittää omaa osaamista ja ennen kaikkea – maailman parhaita työkavereita.