OP Uusimaa OP Uusimaa myönsi vuonna 2025 yritysluottoja 36 prosenttia edellisvuotta enemmän

OP Uusimaa myönsi vuoden 2025 aikana 36 prosenttia enemmän luottoja kuin vuotta aiemmin. Myönnetyt luotot kohdistuvat erityisesti yritysten uusiin investointeihin. Alkuvuonna 2026 yrityslainojen kysyntä on ollut kuitenkin edellisvuotta hiljaisempaa, ja OP Uusimaan liiketoimintajohtaja Hannu Ujula peräänkuuluttaakin yrityksiltä rohkeutta investoida kasvuun.

Julkaistu25.3.2026 klo 08.08

Myös nostettujen yritysluottojen määrä kasvoi: uusia yritysluottoja nostettiin 541 miljoonaa euroa, mikä on 28 prosenttia edellisvuotta enemmän.  

- Olemme keventäneet luottopolitiikkaamme viime vuoden aikana, ja mahdollistamme näin pk-yritysten nopeampaa kasvua Uudellamaalla. Suomen talous tarvitsee kasvua, ja haluamme toimia rohkeasti kasvavien, uudistuvien yritysten kumppanina, OP Uusimaan yritys- ja yhteisöasiakkaista vastaava liiketoimintajohtaja Hannu Ujula painottaa. 

Erityisesti OP Uusimaan myöntämän investointirahoituksen osuus kasvoi viime vuoden aikana, 26 prosenttia verrattuna vuoteen 2024.  Investointirahoituksen määrä pankin 5,1 miljardin euron yritys- ja yhteisöasiakkaiden luottokannasta oli 1,6 miljardia euroa.

OP Uusimaasta yritysrahoitusta myönnettiin eniten omien kiinteistöjen kauppoihin, informaatio- ja viestintätoimialalle sekä metalliteollisuuteen.

Uusimaalaisten yritysten taloustilanne vakaa

OP Pohjolan kaikissa osuuspankeista myönnettiin viime vuonna pienille ja keskisuurille yrityksille rahoitusta euromääräisesti 33 prosenttia enemmän kuin vuonna 2024. OP Pohjolan yritysluottokanta kasvoi voimakkaimmin juuri Uudellamaalla.

OP Uusimaan yritysluottokanta kasvoi vuoden 2025 aikana 11 prosenttia ja oli noin 5 miljardia euroa. Yritysluottokannan korkosuojausaste noussut 37 prosenttiin vuoden 2025 aikana, kun se vuoden 2024 lopussa oli noin 32 prosenttia.

- Asiakkaamme suojaavat aiempaan aktiivisemmin luottojaan. Tämä kertoo paitsi siitä, että asiakkaiden riskienhallinnan osaaminen on kehittynyt, mutta myös siitä, että maailmantalouteen ja sitä kautta korkokehitykseen nähdään liittyvän epävarmuutta, Hannu Ujula sanoo. 

OP Uusimaan yritysasiakkaiden luottoriskiasema on erinomainen ja järjestämättömien saamisten osuus laskussa. Talletukset ovat puolestaan kasvaneet viime vuoden aikana.

- Pk-yritysten taloustilanne Uudellamaalla on vakaa. Maailmantalouden epävarmuudesta huolimatta uskon, että kasvun edellytykset ovat olemassa. Nyt tarvitaan luottamusta ja myös rohkeutta investoida tulevaan, Hannu Ujula painottaa.