Pohjolan OP Varallisuudenhoidosta vastaavaksi pankinjohtajaksi Pasi Vartiainen

Pohjolan OP:n varallisuudenhoidosta vastaavan pankinjohtajan tehtävään on nimitetty KTM Pasi Vartiainen. Vartiainen siirtyy Pohjolan OP:hen Finnveran aluejohtajan tehtävästä 28.7.2025.

Julkaistu12.5.2025 klo 10.36

Pasi Vartiaisella on taustalla viidentoista vuoden kokemus OP Ryhmän erilaisista asiantuntija- ja esihenkilötehtävistä.

– Hänellä on myös vahva kokemus varallisuudenhoidosta ja yritysrahoituksesta. Viimeisten kuuden vuoden aikana hän on Finnveran aluejohtajana päässyt tutustumaan monipuolisesti pohjoissuomalaiseen elinkeinoelämään, Pohjolan OP:n toimitusjohtaja Keijo Posio kertoo.

Vartiainen pitää Pohjolan OP:ta dynaamisena työyhteisönä ja siksi kiinnostavana työpaikkana.

– Pankissa on tapahtunut runsaasti uudistumista viime vuosien aikana, ja tämä työ tulee jatkumaan. Työskentely pankin johtoryhmässä on minulle uutta, ja odotan innolla työskentelyä alueen johtavassa pankissa Pohjois-Suomen parhaaksi. Vaikka pankki on uudistunut paljon, koen, että tämä on tietyllä tavalla kuin paluu kotiin.