Pohjolan OP Yhdistymishanke etenee Pohjois-Suomessa - OP Kemin Seutu, OP Tervola ja Pohjolan OP allekirjoittivat yhdistymissopimuksen

Kemin Seudun Osuuspankin, Tervolan Osuuspankin ja Pohjolan Osuuspankin yhdistymisneuvottelut ovat sujuneet hyvässä yhteishengessä. OP Kemin Seudun ja OP Tervolan hallitusten tekemä selvitystyö on valmistunut ja niiden hallitukset allekirjoittivat 16.6.2025 sopimuksen yhdistymisestä osaksi Pohjolan Osuuspankkia.

Julkaistu16.6.2025 klo 11.35

Syyt yhdistymiseen tähtäävän selvitystyön taustalla olivat tutut. Asiakaskäyttäytymisen ja finanssialan toimintaympäristön muutos, kasvavat asiakastarpeet sekä sääntelyn kiristyminen haastavat pankkeja, joiden hallitukset pitävät yhdistymistä ensisijaisesti asiakkaiden etuna.

OP Tervolan toimitusjohtaja Jussi Kuittinen iloitsee siitä, että rakennekehityshanketta on saatu eteenpäin.

– Odotan innolla yhdessä pankin työntekijöiden kanssa uuden yhteisen pankin syntymistä pohjoiseen.

OP Kemin Seudun toimitusjohtaja Jaakko Ovaskaisen mielestä neuvottelut ovat edenneet hyvässä yhteisymmärryksessä.

– Haluan kiittää siitä kaikkia neuvotteluosapuolia. Yhdessä voimme rakentaa yhtenäisempää ja elinvoimaisempaa Pohjois-Suomea.

– Myös minä olen iloinen ja tyytyväinen hyvästä yhteishengestä. Odotan kovasti, että yhdistymisen jälkeen pohjoinen on aidosti yhteinen, Pohjolan OP:n toimitusjohtaja Keijo Posio summaa.

Yhdistymisprosessi jatkuu myöhemmin syksyllä päätöskokouksilla. OP Kemin Seudun edustajisto ja OP Tervolan osuuskuntakokous tekevät päätöksen yhdistymisestä torstaina 30.10.2025 ja Pohjolan OP:n edustajisto lauantaina 1.11.2025. Jos kokouksissa päädytään yhdistymiseen, se toteutuu alustavan suunnitelman mukaisesti alkusyksyllä 2026.

Kolmen kopla

Kuvassa vas. OP Tervolan toimitusjohtaja Jussi Kuittinen, OP Kemin Seudun toimitusjohtaja Jaakko Ovaskainen ja hallituksen puheenjohtaja Juha Ylimaunu, OP Tervolan hallituksen puheenjohtaja Tiina Havela, Pohjolan Osuuspankin toimitusjohtaja Keijo Posio ja hallituksen puheenjohtaja Taija Jurmu.