Pohjolan OP ”Sen vain tuntee” – Marjut löysi takaisin kotiin Pohjolan OP:lle

Marjut Alafrantti, Pohjolan Osuuspankin asiakkuusasiantuntija, päätti 15 vuoden jälkeen suunnata kohti tuntematonta ja vaihtoi työpaikkaa toisaalle. Pian hän huomasi kaipaavansa takaisin oranssiin yhteisöön – ja palasi sinne.

Muuta evästeasetuksiasi

Kun Marjut Alafrantti vuonna 2008 asteli uuteen työpaikkaansa Tervolan Osuuspankkiin, hänellä ei ollut aavistustakaan, millaisen matkan hän oli juuri aloittanut. Viisi vuotta myöhemmin Marjut löysi itsensä Kemin Seudun Osuuspankista, jossa viihtyikin seuraavan vuosikymmenen.

Vuonna 2023 uteliaisuus vei voiton ja Marjut päätti lähteä tunnustelemaan uusia tuulia määräaikaiseen virkaan valtiolle. Uuden arjen keskellä hän huomasi pian kaipaavansa jotain.

– Huomasin, että sydän sykkii oranssille, asiakkaille ja finanssityölle, Marjut summaa.

Takaisin oranssiin

Pohjolan OP:lle palaaminen toukokuussa 2024 oli luonteva päätös. Marjutin mielestä työn ja vapaa-ajan tasapaino ja yhteensovittaminen on huomioitu Pohjolan OP:ssa poikkeuksellisen hyvin.

– Sen vain tuntee, kun on oikeassa työpaikassa. Meillä panostetaan hyvinvointiin todella paljon: on hyvinvointikoulutuksia, joustavaa työaikaa ja Epassit. Työntekijöiden hyvinvoinnista huolehditaan laaja-alaisesti, kertoo Marjut.

Hänen mukaansa Pohjolan OP on täydellinen työpaikka niille, jotka etsivät urakehityspolkuja ja haluavat aktiivisesti kehittää itseään. Työtehtävästä toiseen siirtyminen on helppoa ja luontevaa. Myös pohjoisen luonnon läheisyys on suuri plussa.

Parasta työssä ovat ihmiset

Marjut kokee Pohjolan OP:n toiseksi kodikseen ja työyhteisön yhtenäiseksi perheeksi, jossa aina tsempataan toisia. Parasta työssä ovatkin ihmiset.

– Päivittäin hymyn tuovat huulille niin asiakkaat, työkaverit kuin esihenkilötkin. Tämä tiimi puskee aina eteenpäin, ja meillä on tosi mahtava tekemisen meininki, hän hehkuttaa.

– Voin sanoa, että Pohjolan OP on Suomen paras työnantaja!