Värdeandelskonto

  • Ingen övre gräns för insättningar. Det är möjligt att överföra existerande aktier och ETF-produkter till kontot.
  • Handel: aktier, fonder, ETF- och ETP-produkter.
  • Beskattas årligen: försäljningsvinst 30–34 % och utdelningar 25,5–28,9 %.
  • Utdelningarna betalas på det konto du valt.
  • Källskatt som överskrider skattesatsen för utdelningar i Finland beaktas och avräknas i regel i beskattningen i hemlandet.
  • Du kan dra av försäljningsförluster årligen i beskattningen och utnyttja dem innevarande år och de följande fem åren för överlåtelsevinster.
  • Antalet värdeandelskonton är inte begränsat.



Via värdeandelskontot sprider du effektivt dina placeringar, och det lämpar sig för alla placerare. Du kan öppna ett värdeandelskonto i tjänsten op.fi eller i OP-mobilen.

Öppna ett värdeandelskonto

Aktiesparkonto

  • Du kan sätta in endast pengar och högst 100 000 €.
  • Handel: alla aktier som är noterade i Finland och handlas på börsen Nasdaq Helsinki eller marknadsplatsen First North Finland.
  • Beskattning vid uttag av medel: försäljningsvinst 30–34 %
  • Utdelningarna betalas in på aktiesparkontot och de kan placeras på nytt före beskattningen.
  • På längre sikt lönar det sig att hålla kvar inhemska utdelningsaktier på aktiesparkontot.
  • Du kan dra av försäljningsförlusterna då du avslutar kontot och tar ut pengarna från kontot.
  • Du kan ha endast ett aktiesparkonto.



Aktiesparkontot är ett alternativ då du vill omplacera utdelningar och eventuella försäljningsvinster

Öppna ett aktiesparkonto

Värdeandelskontot och aktiesparkontot tillhandahålls av andelsbanken. Det lönar sig alltid att beakta placeringsriskerna. Värdet av placeringen kan antingen stiga eller sjunka och det är inte säkert att du får tillbaka hela det kapital du placerat. OP garanterar inte att du får avkastning på din placering och den historiska avkastningen är inte en garanti för en framtida avkastning. Beskattningen beror på kundens omständigheter och kan förändras i framtiden.