Hallitus, hallintoneuvosto ja osuuskunnan kokous

Osuuspankit ovat osuuskuntia, joissa päätöksenteon perusarvoihin kuuluu jäsen ja ääni -periaate.

Osuuspankeissa ylintä päätösvaltaa käyttää omistaja-asiakkaista muodostuva edustajisto (tai osuuskunnan kokous niissä pankeissa, joilla ei ole edustajistoa), joka valitsee pankille hallintoneuvoston. Hallintoneuvosto valitsee pankille hallituksen, johon kuulu omistaja-asiakkaiden edustajien lisäksi pankin toimitusjohtaja.

Puheenjohtaja
Sanna Liljeqvist
s. 1977
FM
Rehtori
Kotipaikka Kouvola, hallitukseen 27.11.2014
Länsi-Kymen Osuuspankki, hallituksen varapuheenjohtaja 28.11.2016 - 10.12.2019
Länsi-Kymen Osuuspankki, hallituksen jäsen 27.11.2014 -
Keskeinen työkokemus:
Elimäen kunta, laaja-alainen erityisopettaja 01.08.2003 - 31.07.2005
Elimäen kunta, päätoiminen tuntiopettaja 01.08.2005 - 31.12.2008
Elimäen kunta, Elimäen yläasteen ja lukion apulaisrehtori 01.02.2008 - 31.12.2008
Kouvolan kaupunki, päätoiminen tuntiopettaja 01.01.2009 - 31.07.2012
Kouvolan kaupunki, Elimäen yläasteen ja lukion apulaisrehtori 01.09.2009 - 31.07.2013
Kouvolan kaupunki, perusopetuksen ja lukion lehtori 01.08.2012 - 31.07.2013
Kouvolan kaupunki, lukion vt./vs. rehtori 01.08.2013 - 31.07.2014
Kouvolan kaupunki, perusopetuksen ja lukion lehtori 01.08.2014 -
Kouvolan kaupunki, Elimäen yläasteen ja lukion apulaisrehtori 01.08.2014 -
Keskeiset luottamustoimet:
Länsi-Kymen hallintoneuvoston jäsen 20.3.2013 - 27.11.2014
OAJ:n Elimäen paikallisyhdistys ry. taloudenhoitaja 01.06.2004 - 31.12.2008
Pohjois-Kymenlaakson historianopettajien kerhon puheenjohtaja 01.08.2013 -
Ratsastusseura E.S. Riding Club ry. hallituksen jäsen, nuorisovastaava 01.01.2014 –

Varapuheenjohtaja
Rami Korkkula
s. 1974
Insinööri, tekniikan ammattikorkeakoulututkinto
Toimitusjohtaja
Kotipaikka Vantaa, hallitukseen 30.11.2021
Artjärven Osuuspankin hallintoneuvoston jäsen 2013 – 2014
Artjärven Osuuspankin hallintoneuvoston varapuheenjohtaja 2014 – 2016
Artjärven Osuuspankin hallituksen jäsen 2016 – 2019
Artjärven Osuuspankin hallituksen puheenjohtaja 2019 – 2021
Keskeinen työkokemus: 
LVI-Työ Putkipari Ay, Projektipäällikkö 1997 – 2011
LVI-Työ Putkipari Oy, Toimitusjohtaja 2011 – tehtävä jatkuu
Keskeiset luottamustoimet:
Orimattilan Yrittäjien hallituksen jäsen 2016 – 2018
Suomen LVI-liiton hallituksen varajäsen 2015 –
Lahden LVI-yhdistyksen hallituksen jäsen 2000 – 2004 ja PJ 2013 – 2015

Juha Aalto
s. 1956
KTM
Johtamisen ja tutkimuksen ammattilainen
Kotipaikka Villikkala, hallitukseen 30.11.2021
Artjärven Osuuspankin hallintoneuvoston jäsen 1994 – 2016
Artjärven Osuuspankin hallintoneuvoston varapj 2016 – 2021
Keskeinen työkokemus:
Opetusupseeri Nylands Brigad 1980 – 1984
Svenska Handelshögskolan lehtori 1987 – 1988
SMG Quality Systems Oy:n toimitusjohtaja 1990 – 1993
Taloustutkimus Oy:n toimitusjohtaja 1997 – 2016
Keskeiset luottamustoimet:
Suomen Markkinointitutkimusseura puheenjohtaja 2018 –
Orimattilan kaupunki, Kaupunginvaltuutettu 2021-
Tarkastuslautakunta jäsen 2017 - 2021, puheenjohtaja 2021-
PäijätSote tarkastustusltk. varapj. 2021-
Orimattilan Kokoomus hallituksen/jäsen/pj 2017-

Jan Lindén
s. 1966
Autoteknikko
Reaktorimestari, valvomo-operaattori
Kotipaikka Loviisa, hallitukseen 31.11.2005
Länsi-Kymen Osuuspankki, hallituksen jäsen 31.11.2005 -
Keskeinen työkokemus:
Fortum Power and Heat, Loviisan voimalaitos, reaktorimestari, voimalaitoksen käyttövalvomon valvomo-operaattori 1992 -
keskeiset luottamustoimet:
Strömfors Andelsbank, hallituksen varapuheenjohtaja 1.1.2001 - 12.12.2005
Strömfors Andelsbank, hallituksen jäsen 1.1.1996 - 12.12.2005


Marianne Nygård
s. 1958
Puutarhuri, merkonomi, maanviljelijä
Kotipaikka Loviisa, hallitukseen 1.12.2010
Länsi-Kymen Osuuspankki, hallituksen varapuheenjohtaja 4.12.2013 - 28.11.2016
Länsi-Kymen Osuuspankki, hallituksen jäsen 1.12.2010 -
Keskeinen työkokemus:
Maanviljelijä 1982 - 2014
Lapinjärven Leipomo Oy, tuotekonsulentti 2004 -
SALE Lapinjärvi, osa-aikainen myyjä 2008 - 2013
Sitra-projekti, ATK-tukihenkilö 2002 - 2004
Keskeiset luottamustoimet:
Elimäen Osuuspankki, hallintoneuvoston jäsen 3.4.2007 - 1.12.2010
 

Henry Vepsä
s. 1954
Maanviljelijä, yrittäjä
Kotipaikka Kouvola, hallitukseen 29.11.2006,
Länsi-Kymen Osuuspankki, hallituksen puheenjohtaja 4.12.2013 - 10.12.2019
Länsi-Kymen Osuuspankki, hallituksen jäsen 29.11.2006 -
Keskeiset luottamustoimet:
Länsi-Kymen Osuuspankki, hallituksen varapuheenjohtaja 22.11.2012 - 4.12.2013
Elimäen Osuuspankki, hallintoneuvoston jäsen 1.1.1993 - 23.11.2006
Elimäen Vauhti ry, hallituksen jäsen 1.1.2009 -
Soiniityn Vesiosuuskunta, hallituksen puheenjohtaja 30.6.1999 –

Saila Rosas
s. 1962
kauppatieteiden tohtori KTT
toimitusjohtaja
kotipaikka Lapinjärvi
Länsi-Kymen Osuuspankki, toimitusjohtaja 1.2.2017
Keskeinen työkokemus:
Loviisan tasotehdas Oy, vientisihteeri, 1983
Itä-Uudenmaan Osuuspankki, eri tehtävissä 1983-1989
Elimäen Osuuspankki, toimistopäällikkö 1989-1995
Elimäen Osuuspankki, pankinjohtaja 1996 – 2017
Länsi-Kymen Osuuspankki, toimitusjohtajan sijainen 2001 – 2017
Länsi-Kymen Osuuspankki, toimitusjohtaja 2017 -
Keskeiset luottamustoimet:
Julkinen kaupanvahvistaja, Porvoon käräjäoikeuden määräys 29.5.2009 – 31.12.2011
Julkinen kaupanvahvistaja, Etelä-Suomen maanmittaustoimiston määräämänä 1.1.2012 –

Nimi Ammatti Kotipaikka Toimikausi
Venla Avelin Käyttöpäällikkö Orimattila 2022-2025
Teresa Lindroos Yrittäjä / maanviljelijä Loviisa 2020-2023
Margareta Bergheim-Johansson Hallintojohtaja Lapinjärvi 2021-2024
Hannu Marttila Kirkkoherra Kotka 2021-2024
Jukka Koskinen Toimitusjohtaja Kouvola 2021-2024
Outi Kyöstilä Maatalousyrittäjä Orimattila 2021-2024
Katja Lassila-Hyypiä Accounting Manager Orimattila 2022-2025
Päivi Lempiö Maanviljelijä Lapinjärvi 2020-2023
Liisa Mattila Yrittäjä / maanviljelijä Kouvola 2022-2025
Ari Meiseri Yrittäjä Lapinjärvi 2021-2023
Kari Parkko Maanviljelijä Kouvola 2021-2024
Ville Ruuda Yrittäjä Kouvola 2022-2025
Juha Sajomaa Maatalousyrittäjä Kouvola 2022-2025
Niina Salonen Logistiikkavastaava Lapinjärvi 2021-2023
Eero Sorsa Maatalousyrittäjä Kouvola 2020-2023
Emilia Ståhls Erityisopettaja Loviisa 2020-2023
Sami Tapio Kuljetuspäällikkö Kouvola 2020-2023
Pekka Terhemaa Maanviljelijä / kehityspäällikkö Kouvola 2021-2024
Elina Valkeinen Metsätalousinsinööri Kouvola 2021-2024
Osuuspankissamme ylintä päätösvaltaa käyttää osuuskunnan kokous, johon pankin jokaisella omistaja-asiakkaalla on osallistumisoikeus. Ilmoitamme kokouksista hyvissä ajoin erikseen.