Hallitus, hallintoneuvosto ja edustajisto

Osuuspankit ovat osuuskuntia, joissa päätöksenteon perusarvoihin kuuluu jäsen ja ääni -periaate.

Markku Sotarauta
s. 1963
Hallintotieteiden tohtori
Professori
Hallituksen jäsen 12.11.2013 alkaen, varapuheenjohtaja 19.12.2017–27.11.2018, puheenjohtaja 18.12.2018–

Riitta Varpe
s. 1955
DI, tekniikan lisensiaatti, eMBA, HHJ PJ
Hallituksen jäsen 9.5.2018 alkaen ja varapuheenjohtaja 18.12.2018 alkaen

Sauli-Kristian Brander
s. 1973
Metsätalousinsinööri AMK, eMBA
Metsäjohtaja
Hallituksen jäsen 26.11.2019 alkaen

Reija Linnamaa
s. 1971
Hallintotieteiden tohtori
Strategiajohtaja
Hallituksen jäsen 27.11.2018 alkaen

Tero Tuominiemi
s. 1976
Varatuomari, KTM, eMBA
Johtaja, laatu, vastuullisuus ja lakiasiat
Hallituksen jäsen 27.11.2018 alkaen

Jani Vilpponen
s. 1968
Varatuomari, eMBA
toimitusjohtaja
Hallituksen jäsen 1.9.2019 alkaen

Hallintoneuvosto 19.4.2022 alkaen

Janne Ruohonen
s. 1981
Kauppatieteiden tohtori
Yritysoikeuden tenure track professori
Hallintoneuvoston jäsen 2016 alkaen, varapuheenjohtaja 22.11.2016–28.11.2017 ja puheenjohtaja 28.11.2017–

Tiina Holopainen
s. 1971
KTM, tradenomi, eMBA
Toimitusjohtaja
Hallintoneuvoston jäsen 2017 alkaen, varapuheenjohtaja 28.11.2017–

Riina Ahonen
s. 1989
Kasvatustieteen maisteri
Toimitusjohtaja, yrittäjä
Hallintoneuvoston jäsen 2020 alkaen

Jari Alanen
s. 1964
KTM
Johtaja
Hallintoneuvoston jäsen 2013 alkaen

Matti Hirvonen
s. 1983
Insinööri AMK
Erikoisasiantuntija
Hallintoneuvoston jäsen 2019 alkaen

Susanna Ihanus
s. 1979
Tradenomi, kulttuurituottaja YAMK
Projektipäällikkö
Hallintoneuvoston jäsen 2022 alkaen

Saila Kallioinen
s. 1965
Tekniikan lisensiaatti
Talousasiantuntija
Hallintoneuvoston jäsen 2017 alkaen

Antti Karjaluoto
s. 1976
KTM, HTM
Johtaja
Hallintoneuvoston jäsen 2020 alkaen

Jyrki Koskinen
s. 1967
Insinööri
Toiminnanjohtaja
Hallintoneuvoston jäsen 2017 alkaen

Jussi Kuortti
s. 1960
Insinööri
Toimitusjohtaja
Hallintoneuvoston jäsen 2015 alkaen

Eelis Laine
s. 1971
Liiketalouden ylempi AMK-tutkinto
Tietoturvapäällikkö
Hallintoneuvoston jäsen 23.3.2021 alkaen

Nina Lehtinen
s. 1969
FM, HTM, KTM, MBA
Sivistysjohtaja
Hallintoneuvoston jäsen 2020 alkaen

Kati Malmi
s. 1975
YTM
Johtava nuorisotyönohjaaja
Hallintoneuvoston jäsen 2013 alkaen 

Päivi Mattila-Wiro
s. 1966
KTT, YTL, MMM
Strategiajohtaja
Hallintoneuvoston jäsen 2019 alkaen

Henry Moisio
s. 1954
Sosionomi
Eläkeläinen
Hallintoneuvoston jäsen 2017 alkaen

Raimo Nieminen
s. 1956
Sosionomi
Pääluottamusmies
Hallintoneuvoston jäsen 2014 alkaen

Ilkka Ojanen
s. 1963
Levyseppä-hitsaaja
Toimitusjohtaja, isännöitsijä
Hallintoneuvoston jäsen 2022 alkaen

Tarja Soukko
s. 1963
YTM, eMBA
Sosiaali- ja terveysjohtaja
Hallintoneuvoston jäsen 2016 alkaen

Harri Viljanen
s. 1963
Kauppateknikko
Palvelujohtaja
Hallintoneuvoston jäsen 2015 alkaen

Pirjo Virtanen
s. 1970
Tekniikan tohtori
Johtava konsultti
Hallintoneuvoston jäsen 2022 alkaen

Toimikausi 2021-2025

Vaalipiiri pohjoinen, (Hämeenkyrö, Sastamala, Ylöjärvi ja Nokia)

Ahonen Jussi-Pekka
Blom Jarmo
Heikkilä Jaana 
Järvinen Jouni 
Järvinen Seppo 
Kallio Pasi 
Kinnunen Jari
Linnusmäki Markku
Luojus Katja
Nurminen Raija 
Pylsy Katariina
Salonen Eero 
Veijola Mervi

Vaalipiiri eteläinen, (Akaan Viiala, Vesilahti, Lempäälä ja Pirkkala)

Aalto Harri
Arvela Ari
Koskinen Juho
Kuisla Johanna
Lepola Satu
Liuha Tuukka
Petäkoski-Hult Tuula
Suoniemi Susanna
Träskbäck Jocka

Vaalipiiri Tampere ja muut alueet

Alasuutari Pertti
Alhainen Arto
Höyssä Matti
Ihanus Susanna (19.4.2022 asti)
Ilveskoski Matti
Jokinen Tarja
Kaartinen Jaana
Kamppuri Eija
Keskinen Ulla-Maija
Karvinen Mika
Katajala Virpi
Kopponen Aleksi (19.4.2022 lähtien)
Kurtti Saila
Kuuppo Mikko
Kuuru Tiikku
Liimola Anne
Lehto Marita
Lepistö Lauri
Majlund Marjo
Mattila Teppo
Meskanen Hannu
Niemi Outi
Nokso-Koivisto Aleksis
Nuojua Jyri
Oja Matti
Ojanperä Anni
Packalen Petra
Peltola Auli
Pohjola Tuula
Salo Linda
Sarvijärvi Minna
Schafeitel Yrjö
Tanus Sari
Tammela Pekka
Tähkä Roope
Uotila-Välimäki Soili
Uusi-Pietilä Mika
Vuorinen-Vilén Päivi
Wigelius Ari