Hallitus, hallintoneuvosto ja edustajisto

Osuuspankit ovat osuuskuntia, joissa päätöksenteon perusarvoihin kuuluu jäsen ja ääni -periaate.

Osuuspankeissa ylintä päätösvaltaa käyttää omistaja-asiakkaista muodostuva edustajisto (tai osuuskunnan kokous niissä pankeissa, joilla ei ole edustajistoa), joka valitsee pankille hallintoneuvoston. Hallintoneuvosto valitsee pankille hallituksen, johon kuulu omistaja-asiakkaiden edustajien lisäksi pankin toimitusjohtaja.

Hallituksen puheenjohtaja
Mika Strömberg, s.1969
maatalousyrittäjä

Hallituksen varapuheenjohtaja
Keimo Sillanpää, s.1970
tutkija

Jäsen
Mira Kokkonen, s.1986
lukion lehtori

Jäsen
Mikko Paananen, s. 1963
toimitusjohtaja

Jäsen 
Antti Valta, s. 1961
erityisasiantuntija

Jäsen
Päivi Vatanen, s. 1962
etuuskäsittelyn päällikkö

Jäsen
Sirpa Vidgren, s. 1958
kirjanpitäjä

Nimi Ammatti Kotipaikka Toimikausi
Harri Hurskainen, varapuheenjohtaja Maatalousyrittäjä Vieremä 2020-2023
Anni Hänninen Kätilö AMK Lapinlahti 2021-2024
Marja Juntunen Tavaratalojohtaja Sonkajärvi 2019-2022
Kari Kainulainen  Agrologi, mv Sonkajärvi 2020-2023
Anna-Leena Kauhanen Palveluohjaaja Vieremä 2019-2022
Ahti Kilvensalmi Rakennusmestari, kiinteistöpäällikkö Kiuruvesi 2021-2022
Heli Koski Sairaanhoitaja Sonkajärvi 2021-2024
Ari Kärkkäinen Maatalousyrittäjä Lapinlahti 2019-2022
Tiina-Loviisa Laitinen Kirjanpitäjä Vieremä 2020-2023
Erja Lappalainen ent. pankkitoimihenkilö, kuljetusyrittäjä Kiuruvesi 2021-2024
Ossi Martikainen,
puheenjohtaja 
YTM, yrittäjä Lapinlahti 2021-2024
Kalevi Paldanius Yliopettaja, PhD (psykologia) Lapinlahti 2020-2023
Tuula Partanen Yrittäjä Sonkajärvi 2019-2022
Mika Repo Agronomi Iisalmi 2021-2024
Teemu Ryhänen Osastonvastaava Iisalmi 2020-2023
Tuomo Tikka Maatalousyrittäjä Kiuruvesi 2020-2023
Emmi Tikkanen Agrologi AMK Kiuruvesi 2021-2024
Sisko Elisabet Toivanen Tilitoimistoyrittäjä, maa-ja metsätalousyrittäjä Kiuruvesi 2020-2023

Toimikausi 4.12.2017 – 2021

Nimi Ammatti Kotipaikka
Jäsenalue 01 Ylä-Savo    
Tarja Arbelius Yrittäjä, perheterapeutti Kiuruvesi
Juha Asunmaa Johtava sosiaalityöntekijä, YTM Kuopio
Raimo Heikkinen Opinto-ohjaaja, eläkeläinen Lapinlahti
Sami Eero Tapani Heinonen Maaseutu yrittäjä / IT tukihenkilö Kiuruvesi
Mikko Heiskanen Maatalousyrittäjä, myyjä Vieremä
Raili Mirjami Heiskanen Eläkeläinen Vieremä
Viljo Väinö Honkanen Maanviljelijä Vieremä
Niilo Hujanen Maanviljelijä Sukeva
Tanja Huusko-Kainulainen Lähihoitaja, yrittäjä Sonkajärvi
Jukka Tapani Huuskonen Maatalousyrittäjä Kalliokylä
Joni Hyvärinen Kiinteistönhoitaja/kirvesmies Kiuruvesi
Henri Jauhiainen Yrittäjä Jyrkkä
Jarkko Juha Juntunen Turve- ja kuljetusyrittäjä Vieremä
Mika Kristian Juntunen Yrittäjä Sonkajärvi
Säde Silvia Elisabet Kallioinen Päiväkodin varajohtaja, reservin upseeri Vantaa
Ella Tuulikki Karhu Sairaanhoitaja Sonkajärvi
Laura Johanna Kauhanen Toiminnanjohtaja Vieremä
Veikko Kauppinen Maatalousyrittäjä Vieremä
Laura Kauranen Arkkitehti Oulu
Hannu Keränen Nuorisotyönohjaaja, freelancetoimittaja Sonkajärvi
Jaana Maarit Hannele Knuutinen Yrittäjä Kiuruvesi
Erkki Olavi Koukkari* Maaseutuasiamies Vieremä
Tuomo Ilmari Kumpulainen Eläkeläinen Kiuruvesi
Lauri Kurtelius Maanviljelijä Sonkajärvi
Rauno Kärnä Maanviljelijä Paisua
Kyösti Tapani Laajalahti Omistusjärjestelyjen erityisasiantuntija Iisalmi
Sanna Lahti Yrittäjä, kosmetologi Lapinlahti
Teemu Petteri Laiho Yrittäjä Jyväskylä
Eino Matti Lappalainen Maanviljelijä Kiuruvesi
Merja Luukkonen* Arkistonhoitaja Sonkajärvi
Pekka Juhani Mikkola Eläkeläinen Sukeva
Riitta Mustonen Maatalousyrittäjä Sonkakoski
Joonas Mäkinen Aliupseeri Kuopio
Pekka Niskanen Yrittäjä, taksiautoilija Kiuruvesi
Kari Harri Juhani Partanen Linja-autonkuljettaja Sukeva
Leevi Petteri Partanen Maatalousyrittäjä, koneistaja Sukeva
Antti Kalle Tapani Pennanen Maatalousyrittäjä Kiuruvesi
Rauno Olavi Pikkarainen Palomies Kiuruvesi
Kalle Pitkänen Yrittäjä Lapinlahti
Erkki Tapani Puurunen Maatalousyrittäjä Lapinlahti
Jorma Johannes Rannio* Ylikomisario, eläkkeellä Lapinlahti
Pentti Repo Eläkeläinen Sonkajärvi
Matti Rissanen Yrittäjä Sonkajärvi
Nina Rönkkö Agrologi (YAMK), Kasvintuotannon asiantuntija Hernejärvi
Kari Surma-aho Nuorisotyönohjaaja Lapinlahti
Juha Taskinen* Lukion rehtori Kiuruvesi
Lauri Toivonen Eläkeläinen Kiuruvesi
Tuula Valtonen Yrittäjä Sonkajärvi
Seppo Virkkunen Maatalousyrittäjä Lapinlahti
Sari Väisänen  Parturi-kampaamoyrittäjä Sonkajärvi
Teemu Uolevi Väisänen DI, tutkija Oulu

 

*Nimitysvaliokunnan jäsen.