Sääntömuutoksia rahastoissa

OP-Rahastoyhtiö Oy:n hallitus on 9.10.2025 päättänyt muuttaa alla mainittujen sijoitusrahastojen sääntöjä. Finanssivalvonta on vahvistanut sijoitusrahastojen säännöt 23.10.2025 ja säännöt astuvat voimaan 15.12.2025.

OP-Amerikka Arvoyhtiöt -sijoitusrahaston nimi muutetaan OP-Amerikka –sijoitusrahastoksi.  OP-Kiina –sijoitusrahasto ja OP-Japani –sijoitusrahasto luokitellaan jatkossa SFDR-asetuksen (EU) artikla 8 mukaisiksi rahastoiksi. Muutokset on tehty rahastojen sääntöjen 3 §:iin (Rahastojen varojen sijoittaminen).   
Lisäksi kaikkien edellä mainittujen rahaston sääntöihin lisätään sääntöjen 3 §:iin “Rahastokohtaiset ominaisuudet” seuraavat rahastokohtaiset maksuvalmiuden hoidon keinot: joustava hinnoittelu ja diluutiosuojamaksu. Samassa yhteydessä sääntöihin tehdään pieniä teknisluonteisia muutoksia. Muutoksilla ei ole merkittävää vaikutusta osuudenomistajille. 

15.12. voimaan astuvat säännöt:

OP-Amerikka -sijoitusrahasto

OP-Kiina -sijoitusrahasto

OP-Japani -sijoitusrahasto