Hallitus, hallintoneuvosto ja edustajisto

Osuuspankit ovat osuuskuntia, joissa päätöksenteon perusarvoihin kuuluu jäsen ja ääni -periaate.

Osuuspankeissa ylintä päätösvaltaa käyttää omistaja-asiakkaista muodostuva edustajisto, joka valitsee pankille hallintoneuvoston. Hallintoneuvosto valitsee pankille hallituksen, johon kuulu omistaja-asiakkaiden edustajien lisäksi pankin toimitusjohtaja.

Toimitusjohtaja vastaa pankin operatiivisesta johtamisesta. Toimitusjohtajalla on apunaan johtoryhmä, jolla ei ole virallista yhtiöoikeudellista asemaa eikä muodollista päätösvaltaa.

 

Varsinaiset jäsenet:

Puheenjohtaja
Sami Saarenketo

s. 1971

Kauppatieteiden tohtori 
LUT-yliopiston professori ja dekaani
Etelä-Karjalan Osuuspankin hallituksen jäsen 2018 alkaen, puheenjohtaja

 

Varapuheenjohtaja

Pekka Vainikka

s. 1955

Metsänhoitaja, Helsingin yliopisto 1979, metsäalan opettajatutkinto 1984
Elinkeinopäällikkö 
Etelä-Karjalan Osuuspankin hallituksen jäsen 2013 alkaen, varapuheenjohtaja
Etelä-Karjalan Osuuspankin edustajiston jäsen 2007- 2013

 

Matti Ahvonen

s. 1958

Maa- ja metsätalousyrittäjä 
Etelä-Karjalan Osuuspankin hallituksen jäsen 2009 alkaen 
Etelä-Karjalan Osuuspankin hallituksen varajäsen 2007 - 2008
Etelä-Karjalan Osuuspankin hallintoneuvoston jäsen 1996 - 2007
Etelä-Karjalan Osuuspankin edustajiston jäsen 1993 - 1996
Joutsenon Osuuspankin hallintoneuvoston jäsen 1992

 

Heikki Rita

s. 1955

Kunnossapitoinsinööri
Tietokoneteknikko
Etelä-Karjalan Osuuspankin hallituksen jäsen 2018 alkaen
Etelä-Karjalan Osuuspankin hallituksen varajäsen 1993 - 2018
Etelä-Karjalan Osuuspankin Rautjärven konttorin paikallistoimikunnan puheenjohtaja 1993 - 2010
Rautjärven Osuuspankin johtokunnan puheenjohtaja 1990 - 1992
Rautjärven Osuuspankin johtokunnan jäsen 1988 - 1990                        

 

Pekka Europaeus
s. 1965

Agrologi
Toimitusjohtaja, yrittäjä 
Etelä-Karjalan Osuuspankin hallituksen jäsen 2020 alkaen
Parikkalan Osuuspankin hallituksen puheenjohtaja 2012 - 2020
Parikkalan Osuuspankin hallituksen jäsen 2010 - 2012

 

Timo Saukkonen
s. 1963

MMM Metsänhoitaja
Maa- ja metsätalousyrittäjä 
Etelä-Karjalan Osuuspankin hallituksen jäsen 2020 alkaen
Simpeleen Osuuspankki hallituksen puheenjohtaja 2018 - 2020
Simpeleen Osuuspankki hallintoneuvoston jäsen 2000 - 2017
Simpeleen Osuuspankki hallintoneuvoston puheenjohtaja 2011 - 2017

 

Päivi Ylä-Outinen

s. 1963

Maanviljelysteknikko
Maatalousyrittäjä 
Etelä-Karjalan Osuuspankin hallituksen jäsen 2020 alkaen

 

Laura Evälahti

s. 1981

DI
Kehityspäällikkö,
Etelä-Karjalan Osuuspankin hallituksen jäsen 2020 alkaen

 

Petri Krohns

s. 1964

Oikeustieteiden kandidaatti, varatuomari, MBA
Etelä-Karjalan Osuuspankin toimitusjohtaja

 

 

 

NIMI AMMATTI KOTIPAIKKA TOIMIKAUSI
Ahtiainen Karoliina Liikunnanohjaaja YAMK Joutseno 2022-2025
Anttila Paula Apteekkari, hallintoneuvoston puheenjohtaja Ruokolahti 2006-2024
Halko Sari Yrittäjä, Apteekkari Parikkala 2020-2023
Hellman Vesa Yrittäjä, rakennusmestari AMK Imatra 2022-2025
Hovi Petri Yrittäjä, maitotilallinen Lappeenranta 2021-2024
Hulkkonen Harri Kirvesmies, maatalousyrittäjä Taipalsaari 2022-2025
Häyhä Kati Yrittäjä, Fysioterapeutti Rautjärvi 2020-2023
Iitiä Markus Liikunnan lehtori Lappeenranta 2011-2023
Kemppainen Sanna Asiantuntija, yhteisöpedagogi, sosionomi Lappeenranta 2021-2024
Lippojoki Sini Ensihoitaja, sairaanhoitaja Lappeenranta 2022-2025
Nurkka Niina FT, arviointiasiantuntija Lappeenranta 2020-23
Paldanius Kari Työsuojeluvaltuutettu Imatra 2020-23
Peuhkuri Anssi Toimitusjohtaja Lappeenranta 2013-2022
Rytkönen Ari Pekka Kehityspäällikkö Rautjärvi 2020-2023
Saarinen Katja Farmaseutti, apteekinhoitaja Lappeenranta 2012-2024
Saaristo Lilla KM, aluepäällikkö Imatra 2022-2025
Saikko Juha Maanviljelijä Lappeenranta 2012-2024
Taipale Mona FM, KTM Lappeenranta 2020-23
Tynkkynen Juha Talousasiantuntija, hallintoneuvoston varapuheenjohtaja Parikkala 2020-2023
Vilkko Antti Eläkeläinen Lappeenranta 2020-2023
Väisänen Raimo Ylikonstaapeli Ruokolahti 2020-2023

Väisänen Sauli

Kunnossapitoasentaja Imatra 2008-2023
Väänänen Anni Yrittäjä, hieroja Ruokolahti 2021-2024

 

 

Toimikausi 26.11.2021 - 2025

Nimi

Ammatti

Asuinpaikka

Vaalipiiri

Ahtiainen Mika

Kunnossapitoinsinööri

Imatra

Eteläinen vaalipiiri

Ahvonen Juuso

Opiskelija, yrittäjä

Joutseno

Eteläinen vaalipiiri

Arminen Lauri

Toimitusjohtaja, DI

Rauha

Eteläinen vaalipiiri

Aulamo Mikko

Lääket. lis., Ortop. ja traumat. erikoislääkäri

Lappeenranta

Eteläinen vaalipiiri

Harju Jari

Yrittäjä, DI

Lappeenranta

Eteläinen vaalipiiri

Heimala Satu

Bioanalyytikko-opiskelija

Lappeenranta

Eteläinen vaalipiiri

Hostikka Eila

Isännöitsijä

Lappeenranta

Eteläinen vaalipiiri

Hytti Minna

Kasvatustieteen maisteri

Ylämaa

Eteläinen vaalipiiri

Hyvärinen Anssi Maanviljelijä Nuijamaa Eteläinen vaalipiiri

Häkämies Antti

Ostopäällikkö, yrittäjä

Lappeenranta

Eteläinen vaalipiiri

Ihalainen Juho

Opiskelija

Ylämaa

Eteläinen vaalipiiri

Juutilainen Virpi

Fysioterapeutti, yrittäjä

Imatra

Eteläinen vaalipiiri

Kansonen Marko

Yrittäjä mv., rajavartiomestari evp

Nuijamaa

Eteläinen vaalipiiri

Kemppi Jouni

Vanhempi asiantuntija

Hytti

Eteläinen vaalipiiri

Kiero Matleena

Opiskelija

Jyväskylä

Eteläinen vaalipiiri

Kosonen Hanna

Kirjanpitäjä

Särkisalmi

Pohjoinen vaalipiiri

Kuikka Tuija

Kirjastovirkailija

Imatra

Eteläinen vaalipiiri

Kuru Petri

Korjausmies, työsuojeluvaltuutettu

Simpele

Pohjoinen vaalipiiri

Kuuluvainen Pirjo

Yritysneuvoja

Vainikkala

Eteläinen vaalipiiri

Kähäri Sonja

Terveydenhoitaja, sairaanhoitaja

Salosaari

Eteläinen vaalipiiri

Laihanen Anna-Leena

Aluekehitysasiantuntija, KTT

Taipalsaari

Eteläinen vaalipiiri

Lattu Antero

Insinööri

Imatra

Eteläinen vaalipiiri

Lax-Urpelainen Anni Financial Controller Lappeenranta Eteläinen vaalipiiri

Lintunen Pertti

Kaupunkineuvos

Imatra

Eteläinen vaalipiiri

Liukkonen Ulla

Keittiömestari

Lappeenranta

Eteläinen vaalipiiri

Meuronen Matti

Opistoupseeri, eläkeläinen

Lappeenranta

Eteläinen vaalipiiri

Miettinen Tarja

Eläkeläinen, hallinnollinen isänn.

Imatra

Eteläinen vaalipiiri

Neuvonen Elina

Maatalousyrittäjä, agrologi AMK

Saari

Pohjoinen vaalipiiri

Nokelainen Anu

Alueostaja

Simpele

Pohjoinen vaalipiiri

Nurkka Heidi

Kätilö, sairaanhoitaja

Lappeenranta

Eteläinen vaalipiiri

Nutikka Markku

Eläkeläinen, metsätalousyrittäjä

Ylämaa

Eteläinen vaalipiiri

Näivä Henri

Hankintaesimies

Lappeenranta

Eteläinen vaalipiiri

Näränen Timo Eläkeläinen Rautjärvi Eteläinen vaalipiiri

Parvinen Pasi

Maatalousyrittäjä

Joutseno

Eteläinen vaalipiiri

Pehkonen Mikko

Markkinointipäällikkö, toimittaja

Lappeenranta

Eteläinen vaalipiiri

Pekkola Liisi

Taloussuunnittelija, KTM

Lappeenranta

Eteläinen vaalipiiri

Pesu Pia

Tulliylitarkastaja, KTM

Lappeenranta

Eteläinen vaalipiiri

Putto Juuso-Petteri

Myyjä

Imatra

Eteläinen vaalipiiri

Rautio Vesa

Yrittäjä, eläkeläinen

Imatra

Eteläinen vaalipiiri

Räsänen Erkki

Lehtori, eläkel.

Lappeenranta

Eteläinen vaalipiiri

Sikiö Riitta

Luokanopettaja, KT

Parikkala

Pohjoinen vaalipiiri

Surakka Saska

Opiskelija, yliopisto

Lappeenranta

Eteläinen vaalipiiri

Taitokari Marika

Myyntipäällikkö

Imatra

Eteläinen vaalipiiri

Talonpoika Anssi Kuljettaja Nuijamaa Eteläinen vaalipiiri

Tiainen Jari

Yrittäjä

Parikkala

Pohjoinen vaalipiiri

Tikka Aija

Koulusihteeri

Lappeenranta

Eteläinen vaalipiiri

Tikka Arto

Eläkeläinen, järjestelymestari

Imatra

Eteläinen vaalipiiri

Usvasuo Tea

Yrittäjä, toiminnanjohtaja vs.

Ruokolahti

Eteläinen vaalipiiri

Vainikka Sanni

Maatalousyrittäjä, sosionomi

Rikkilä

Eteläinen vaalipiiri

Varala Risto

eMBA, TkL Senior Manager

Lappeenranta

Eteläinen vaalipiiri

Vättö Heidi

Maalari

Joutseno

Eteläinen vaalipiiri

Willberg Juha

Varatuomari

Lappeenranta

Eteläinen vaalipiiri

Ylhäinen Mari

Tuotantokoordinaattori, KM

Lappeenranta

Eteläinen vaalipiiri

Zinhu Danisa

Lääkäri

Lappeenranta

Eteläinen vaalipiiri

 
Jäsen, joka haluaa tietoja edustajiston kokouksessa käsitellystä asioista, voi ottaa yhteyttä pankinjohtaja Jussi Karjalaiseen.