Edustajistoon valittiin 38 jäsentä eri puolilta toimialuetta ja erilaisista taustoista. Mukana on opiskelijoita, palkansaajia, yrittäjiä ja eläkeläisiä. Uudessa edustajistossa on 15 ensikertalaista ja 23 uudelleen valittua. Sukupuolijakauma on tasainen. Uudessa edustajistossa on 20 naista ja 18 miestä. Tavoitteena oli muodostaa edustajisto, joka kuvastaa mahdollisimman monipuolisesti pankin omistaja-asiakaskuntaa ja koko Hämeen aluetta.
- Edustajiston vaalit ovat konkreettinen osoitus siitä, miten omistaja-asiakkaat voivat vaikuttaa oman pankkinsa ja koko alueen tulevaisuuteen. Jokainen annettu ääni on luottamuksenosoitus sekä ehdokkaille että koko osuuspankkitoiminnalle. Uusi edustajisto tuo yhteen erilaisia näkökulmia ja kokemuksia, mikä vahvistaa päätöksentekoa ja mahdollistaa sen, että pankin kehitys perustuu aidosti asiakkaiden tarpeisiin. On hienoa nähdä, miten vahvasti Hämeen alueen ihmiset haluavat olla mukana rakentamassa yhteistä menestystä, summaa vaalilautakunnan sihteeri Janne Vaittinen.
Edustajiston rooli ja merkitys
Edustajisto on tärkeä linkki asiakkaiden ja pankin välillä. Omistaja-asiakkaiden toiveet kulkevat edustajiston kautta pankkiin. OP Hämeessä edustajisto käyttää ylintä päätösvaltaa sille kuuluvissa asioissa, hyväksyy muun muassa osuuspankin tilinpäätöksen, valitsee pankille hallintoneuvoston ja tilintarkastajan, sekä tekee muita merkittäviä pankin toimintaa koskevia päätöksiä.
Hämeen Osuuspankin edustajistoon valitut henkilöt ja heidän äänimäärät näet vaalisivultamme. Uuden edustajiston toimikausi alkaa 5.12.2025. Voit myös halutessasi tutustua koko hallintorakenteeseen sivujemme Hallinto-osiossa.
Edustajiston vaalien yhteyshenkilöt OP Hämeessä:
Maija Uutela, maija.uutela@op.fi, p. 010 2549 057
Sanna Saastamoinen, sanna.saastamoinen@op.fi, p. 010 2567 090
Suomen suurimmat sähköiset vaalit
OP Hämeen kanssa järjestettiin edustajiston vaalit samanaikaisesti yhteensä 30 OP:ssa eri puolilla Suomea. Ehdokkaita oli yhteensä yli 4 300 ja edustajistoihin valittiin yhteensä yli 1 000 jäsentä. Äänioikeutettuja omistaja-asiakkaita oli yhteensä yli 1,7 miljoonaa ja heistä yli 1,4 miljoonalla oli mahdollisuus äänestää sähköisesti.
Kaikissa OP Pohjolan osuuspankeissa ei järjestetty tänä syksynä edustajiston vaaleja. Osalla pankeista vaalien ajankohta on eri ja osalla pankeista edustajistoa vastaa osuuskunnan kokous.