Hallitus, hallintoneuvosto ja edustajisto

Osuuspankit ovat osuuskuntia, joissa päätöksenteon perusarvoihin kuuluu jäsen ja ääni -periaate.

Osuuspankeissa ylintä päätösvaltaa käyttää omistaja-asiakkaista muodostuva edustajisto (tai osuuskunnan kokous niissä pankeissa, joilla ei ole edustajistoa), joka valitsee pankille hallintoneuvoston. Hallintoneuvosto valitsee pankille hallituksen, johon kuulu omistaja-asiakkaiden edustajien lisäksi pankin toimitusjohtaja.

Essi Alaluukas
s. 1975
Filosofian maisteri
Avainasiakkuusjohtaja
Hallituksen puheenjohtaja 2024 alkaen

Jouni Haajanen 
s. 1965 
DI 
Kuntayhtymän johtaja 
Hallituksen jäsen 2024 alkaen 

Turo Kilpeläinen
s. 1980
KTT
Rehtori, toimitusjohtaja
Hallituksen jäsen 2024 alkaen

Sari Nieminen 
s. 1971 
Yo-laskentamerkonomi 
Kiinteistösihteeri/kirjanpitäjä/isännöitsijä 
Hallituksen jäsen 2014 alkaen, varapuheenjohtaja 2014-2023 

Jussi Savola 
s. 1972  
OTL, VTM, VT 
Toimialajohtaja 
Hallituksen jäsen 2014 alkaen, puheenjohtaja 2018-2023, varapuheenjohtaja 2024 alkaen 


Mari Silvennoinen
s. 1976
Diplomi-insinööri, KTM
Director eCommerce
Hallituksen jäsen 2024 alkaen
  
Hallituksessa riippumattomia ovat Essi Alaluukas, Jouni Haajanen, Turo Kilpeläinen, Sari Nieminen ja Mari Silvennoinen.

Ulla Appelroth 
s.1983 
KM 
Luokanopettaja 
Hallintoneuvoston jäsen 2016 alkaen 

Kyösti Arovuori 
s.1979
MMT
Yrittäjä
Hallintoneuvoston puheenjohtaja 2024 alkaen 

Antti Finskas
s.1961
Maatilatekninen koulutus
Maanviljelijä
Hallintoneuvoston jäsen 2024 alkaen

Noora Häyhä
s.1985
Yhteiskuntatieteiden maisteri
Koulutuspäällikkö
Hallintoneuvoston jäsen 2024 alkaen

Mika Kari
s.1967
Yhteisöpedagogi
Kansanedustaja
hallintoneuvoston varapuheenjohtaja 2024 alkaen

Pekka Komu
s.1982
Yhteiskuntatieteiden ylioppilas
Liiketoimintakehittäjä
Hallintoneuvoston jäsen 2024 alkaen

Katleena Kortesuo 
s.1975 
FM 
Yrittäjä, kouluttaja, tietokirjailija 
Hallintoneuvoston jäsen 2021 alkaen 

Mika Lampola
s. 1971
Insinööri AMK
Sähköautomaatiopäällikkö, maanviljelijä/yrittäjä
Hallintoneuvoston jäsen 2024 alkaen

Marko Latvanen
s. 1969
Yo-merkonomi
Yrittäjä
Hallintoneuvoston jäsen 2024 alkaen

Teija Lehto 
s.1964 
FM 
Lehtori 
Hallintoneuvoston jäsen 2024 alkaen 
 
Jyrki Leppälä 
s.1968 
YO 
Yrittäjä 
Hallintoneuvoston jäsen 2021 alkaen 
 
Henri Lindholm 
s.1978 
Tradenomi 
Yrittäjä 
Hallintoneuvoston jäsen 2024 alkaen 

Ari-Pekka Miettinen 
s.1964 
Lastentarhanopettaja 
Esiopetuksen opettaja 
Hallintoneuvoston jäsen 2022 alkaen 

Anne Mikkanen
s.1966
Filosofian maisteri
Hankejohtaja
Hallintoneuvoston jäsen 2024 alkaen

Elise Oikari 
s.1987 
Kasvatustieteiden maisteri 
Luokanopettaja 
Hallintoneuvoston jäsen 2024 alkaen 

Ulla Ristkari-Ryynänen
s.1987
Bachelor's degree, marketing
Yrittäjä
Hallintoneuvoston jäsen 2024 alkaen

Petri Rolig 
s.1963 
DI 
Kivääriliiketoiminnan johtaja 
Hallintoneuvoston jäsen 2024 alkaen 

Niina Sipilä
s. 1982
Tradenomi YAMK
Asiakasvastaava
Hallintoneuvoston jäsen 2024 alkaen

Anu Talja 
s. 1976 
Tradenomi (YAMK) 
Yrittäjä 
Hallintoneuvoston jäsen 2016 alkaen 

Raisa Valve
s.1969
Filosofian tohtori
Johtava ravitsemusterapeutti
Hallintoneuvoston jäsen 2024 alkaen

Nimi Ammatti Kotipaikka  
Ahonen Antti FM, toiminnanjohtaja Hämeenlinna Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Björkskog Marco Talouspäällikkö, HHj Hattula Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Hämäläinen Matti Yrittäjä, eläkeläinen Parola Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Ilmen-Punkari Eila Laadunvalvoja Iittala Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Iltanen Tuomo Rehtori Hämeenlinna Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Kauhanen Karoliina Startup - yrittäjä Hämeenlinna Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Kauhanen Aarne Maakuntaneuvos, radiotoimittaja Hämeenlinna Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Koskinen Johannes Varatuomari, kansanedustaja Hämeenlinna Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Kuisma Sanna Taloushallinnon lehtori Hämeenlinna Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Kulmala Juha Koneistaja Hämeenlinna Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Kuusinen Jouko Palomies Hämeenlinna Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Lehkonen Helena Kasvatustieteen tohtori, yrittäjä Hämeenlinna Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Lehto Juhani Emeritus professori Hämeenlinna Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Lehto Kirsi DI, hankejohtaja Hämeenlinna Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Liusjärvi Sampo Asianajaja, varatuomari Hämeenlinna Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Ojansuu-Kaunisto Kirsi TM, seurakuntapastori Hämeenlinna Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Pajuoja Heikki Yrittäjä, eläkeläinen Parola Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Puotila Ville KTM, myyntijohtaja Hattula Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Rohamo Jyrki Koulutuspäällikkö Hämeenlinna Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Sabel Mikko DI, opettaja Hattula Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Sieppi Päivi MMM, ympäristöneuvontapäällikkö Hämeenlinna Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Sihvo Sasu Myyjä, yrittäjä Iittala Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Tunturi Tuija Yrittäjä, toimitusjohtaja Hämeenlinna Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Turtiainen Satu Controller, HR-asiantuntija Hämeenlinna Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Vahlman Mikko Lähihoitaja Hattula Vaalipiiri 1: Asiakkuuskonttori Hämeenlinna tai Hattula
Hatakka Jarno Yrittäjä, hankintapäällikkö Loppi Vaalipiiri 2: Asiakkuuskonttori Riihimäki tai Loppi 
Jansson Jonas Maa- ja metsätalousyrittäjä Hausjärvi Vaalipiiri 2: Asiakkuuskonttori Riihimäki tai Loppi 
Jauhiainen Ulla Lehtori, sairaanhoitaja Riihimäki Vaalipiiri 2: Asiakkuuskonttori Riihimäki tai Loppi 
Joutsi-Hänninen Riitta Erityisopettaja, liikunnanohjaaja Loppi Vaalipiiri 2: Asiakkuuskonttori Riihimäki tai Loppi 
Katila Pentti Toimitusjohtaja, IT-insinööri Riihimäki Vaalipiiri 2: Asiakkuuskonttori Riihimäki tai Loppi 
Kerava Petri Maanviljelijä Loppi Vaalipiiri 2: Asiakkuuskonttori Riihimäki tai Loppi 
Kilpiäinen Jorma Maatalousyrittäjä Loppi Vaalipiiri 2: Asiakkuuskonttori Riihimäki tai Loppi 
Kuparinen Seppo Eläkeliiton piirin pj., eläkeläinen Launonen Vaalipiiri 2: Asiakkuuskonttori Riihimäki tai Loppi 
Masalin Kari Työsuojeluvaltuutettu Hikiä Vaalipiiri 2: Asiakkuuskonttori Riihimäki tai Loppi 
Metsänen Markku Yrittäjä Läyliäinen Vaalipiiri 2: Asiakkuuskonttori Riihimäki tai Loppi 
Määttä Tuija Ekonomi, kehityspäällikkö Riihimäki Vaalipiiri 2: Asiakkuuskonttori Riihimäki tai Loppi 
Närkki Aino YTM, johtava elinkeinoasiantuntija Riihimäki Vaalipiiri 2: Asiakkuuskonttori Riihimäki tai Loppi 
Sorsa Markku Toimitusjohtaja, yrittäjä Riihimäki Vaalipiiri 2: Asiakkuuskonttori Riihimäki tai Loppi 
Vilkman Kari Sopimusasiantuntija, eläkeläinen Riihimäki Vaalipiiri 2: Asiakkuuskonttori Riihimäki tai Loppi 
Yrjö-Koskinen Tiina Hammaslääkäri Riihimäki Vaalipiiri 2: Asiakkuuskonttori Riihimäki tai Loppi 
Pekka Kantanen Maanviljelijä, eläkeläinen Heinola Jäsenalue 01 Heinola
Jari Leino Yrittäjä, kaupanvahvistaja Heinola Jäsenalue 01 Heinola
Mikko Rautkoski Autoilija, yrittäjä Paaso Jäsenalue 01 Heinola
Heli Turve Sosionomi AMK, työtoiminnan ohjaaja Heinola kk Jäsenalue 01 Heinola
Niina Varjo Työterveydensuojeluinsinööri RTA Heinola Jäsenalue 01 Heinola
Laura-Maaria Kemppi Palvelumuotoilija Hollola Jäsenalue 02 Hollola
Pentti Lampi Lääkintöneuvos, lääketieteen tri Hollola Jäsenalue 02 Hollola
Leena-Kaisa Lehti Varhaiskasvatuksen lähiesimies Hollola Jäsenalue 02 Hollola
Miikka Lönnqvist Hallintojohtaja Hollola Jäsenalue 02 Hollola
Aki Markkola Sairaanhoitaja Hämeenkoski Jäsenalue 02 Hollola
Marja-Liisa Nieminen Eläkeläinen (kustannuslaskija) Lahti Jäsenalue 02 Hollola
Lasse Peltonen KM, ex-kunnanjohtaja Hollola Jäsenalue 02 Hollola
Satu Ruusunen Sosionomi AMK Hämeenkoski Jäsenalue 02 Hollola
Jari Holmström Maintenance manager, maat.yrittäjä Iitti Jäsenalue 03 Iitti
Antti Kankkunen Toimitusjohtaja, yrittäjä Iitti Jäsenalue 03 Iitti
Pia Karjalainen Suuhygienisti Sääskjärvi Jäsenalue 03 Iitti
Johanna Aitamurto Thm, toimitilajohtaja Lahti Jäsenalue 04 Lahti
Jussi Anttila Opettaja, pääluottamusmies Nastola Jäsenalue 04 Lahti
Anton Floor Head of cloud advisory Lahti Jäsenalue 04 Lahti
Juha-Pekka Forsman Seurakunnan toimistonjohtaja Lahti Jäsenalue 04 Lahti
Marko Hahl Metsänomistaja, piensijoittaja Lahti Jäsenalue 04 Lahti
Risto Halsti Varatuomari Lahti Jäsenalue 04 Lahti
Timo Huttunen Kirkkoherra Kalliola Jäsenalue 04 Lahti
Satu Jaatinen Yrittäjä, kauppatieteiden maisteri Kurhila Jäsenalue 04 Lahti
Julia Kangasaho Vastaanottovirkailija, opiskelija Orimattila Jäsenalue 04 Lahti
Risto Kanninen MV, konemyyjä Uusikylä Jäsenalue 04 Lahti
Pasi Karjalainen Muovityöntekijä, yrittäjä Lahti Jäsenalue 04 Lahti
Maria Knuutila Kotiäiti Lahti Jäsenalue 04 Lahti
Eija Lyttinen Lehdenjakaja, kodinhoitaja Lahti Jäsenalue 04 Lahti
Salla Majaniemi Opiskelija Nastola Jäsenalue 04 Lahti
Jarkko Niemi Ylitarkastaja, insinööri Hollola Jäsenalue 04 Lahti
Veikko Pelliniemi Lääkäri Lahti Jäsenalue 04 Lahti
Terttu Pohjolainen Terveystieteiden maisteri, opettaja Lahti Jäsenalue 04 Lahti
Jaana Pollari Yrittäjä, ekonomi Lahti Jäsenalue 04 Lahti
Katri Ranta Tradenomi, AmO Lahti Jäsenalue 04 Lahti
Sami Reinikka Isännöitsijä Nastola Jäsenalue 04 Lahti
Johanna Silen Kehitysvastaava, KTM Hollola Jäsenalue 04 Lahti
Lea Smolander Luokanopettaja, luottamushenkilö Lahti Jäsenalue 04 Lahti
Juha Ulmanen Koneistaja Lahti Jäsenalue 04 Lahti
Piia Uotinen KM, virka-apulaisrehtori Lahti Jäsenalue 04 Lahti
Merja Vahter Kauppias, HHJ PJ Lahti Jäsenalue 04 Lahti
Ahti Vappula Eläkeläinen, sijoituspäällikkö Villähde Jäsenalue 04 Lahti
Anneli Viinikka Kodinhoitaja, eläkkeellä Lahti Jäsenalue 04 Lahti