Edustajiston vaaleissa on ehdokkaana 53 OP Janakkalan omistaja-asiakasta. Ehdokkaisiin voi tutustua vaalikoneessa osoitteessa op.fi/vaalit. OP Janakkalan omistaja-asiakkaat voivat äänestää 3.–13.11.2025.
OP Janakkala on asiakkaidensa omistama osuuskunta, jonka perusarvo on jäsen ja ääni -periaate.
– Nyt on mahdollisuus vaikuttaa oman pankin ja paikkakunnan asioihin, sillä omistaja-asiakkaat valitsevat keskuudestaan OP Janakkalan edustajiston. Edustajiston vaalien äänestys alkaa 3.11. klo 8.00 ja päättyy 13.11.
klo 16.00. Jokaisella omistaja-asiakkaalla on käytettävissään yksi ääni, kertoo OP Janakkalan pankin toimitusjohtaja Mikko Suutari.
– OP Janakkalassa omistaja-asiakkailla on aito vaikuttamismahdollisuus ja juuri nyt on oikea aika tuoda asiakkaiden ääni kuuluviin. Toivonkin, että mahdollisimman moni omistaja-asiakkaamme vaalii tärkeitä asioita ja äänestää edustajiston vaaleissa, kannustaa Mikko Suutari.
Äänestää voi vaikka kotisohvalta
OP:n verkkopalvelua käyttävät omistaja-asiakkaat ovat saaneet tiedon äänioikeudestaan sähköisesti verkkoviestillä, ja he voivat äänestää omaa ehdokasta sähköisessä vaalipalvelussa. Ne omistaja- asiakkaat, jotka eivät käytä OP:n verkkopalvelua ovat saaneet tiedon äänioikeudestaan postitse kirjeenä, ja he voivat äänestää omaa ehdokasta postittamalla äänestyslipun vastauskuoressa.
– Ehdokkaisiin voi tutustua vaalikoneessa osoitteessa op.fi/vaalit. Samasta osoitteesta pääsee myös kirjautumaan sähköiseen äänestyspalveluun. Äänestäminen on hyvin helppoa ja sen voi tehdä kätevästi vaikka kotisohvalta, Mikko Suutari kannustaa.
– Edustajiston jäseniltä ei vaadita erityistä pankkiasioiden osaamista. Voit äänestää siis ketä tahansa mieleistäsi ehdokasta. Edustajistoon ovat tervetulleita aivan tavalliset omistaja-asiakkaat, jotka tuovat mukanaan oman asiantuntemuksensa ja ovat kiinnostuneita yhteisistä asioista finanssialan näkökulmasta, Mikko Suutari sanoo.
OP Janakkalassa päätösvaltaa sille kuuluvissa asioissa käyttää omistaja-asiakkaiden keskuudestaan valitsema edustajisto. Edustajisto hyväksyy muun muassa osuuspankin tilinpäätöksen ja tekee merkittäviä pankin toimintaa koskevia päätöksiä. Edustajistoon valitaan 23 jäsentä neljän vuoden toimikaudeksi.
Edustajisto on lisäksi tärkeä linkki asiakkaiden ja pankin välillä. Omistaja-asiakkaiden toiveet kulkevat edustajiston kautta pankkiin, ja toisaalta edustajisto tarjoaa jäsenille tuoreinta tietoa esimerkiksi pankin palveluista.
Edustajiston vaalien tulokset julkaistaan 5.12.2025 OP Janakkalan konttoreissa ja verkkosivuilla osoitteessa op.fi/janakkala.
Lisätietoja edustajistosta ja vaaleista saat omasta osuuspankista ja osoitteesta op.fi/vaalit.
Suomen suurimmat sähköiset vaalit
OP Janakkalan kanssa järjestetään edustajiston vaalit samanaikaisesti yhteensä 30 OP:ssa eri puolilla Suomea. Ehdokkaita on yhteensä yli 4 300 ja edustajistoihin valitaan yhteensä yli 1 000 jäsentä. Äänioikeutettuja omistaja-asiakkaita on yhteensä yli 1,7 miljoonaa ja heistä yli 1,4 miljoonaa voi äänestää sähköisesti.
Kaikissa OP Pohjolan osuuspankeissa ei järjestetä tänä syksynä edustajiston vaaleja. Osalla pankeista vaalien ajankohta on eri ja osalla pankeista edustajistoa vastaa osuuskunnan kokous.
LISÄTIETOJA:
Mikko Suutari 050 411 7132