OP Keski-Pohjanmaan Hyvä teko -lahjoitukset ovat haettavissa: ”Haluamme kannustaa ideoimaan uutta ja vaalimaan yhteisöllisyyttä”

OP Keski-Pohjanmaa etsii paikallisia yhdistyksiä ideoimaan ja toteuttamaan hyviä tekoja. Pankki on varannut Hyvä teko -lahjoituksiin 30 000 euroa, ja haku on käynnissä 15.10.2025 saakka.

Oman alueen elinvoiman ja hyvinvoinnin edistämiseksi OP Keski-Pohjanmaa etsii toimialueeltaan yhdistyksiä tekemään hyviä, yhteisöllisiä tekoja. Hyvä teko -kampanja on yksi osa pankin toteuttamia ja mahdollistamia tekoja toimialueensa hyväksi. Hyvä teko -lahjoitusta voivat hakea paikalliset, yleishyödylliset yhdistykset, joilla on idea hyväksi teoksi sekä halu ja suunnitelma sen toteuttamiseen. 

Hyvä teko -lahjoituskampanja toteutuu tänä vuonna kolmatta kertaa. Kahtena aikaisempana vuonna pankki on vastaanottanut viitisenkymmentä hakemusta per vuosi. Hyvä teko -lahjoituksia on saanut tähän mennessä 26 paikallista yhdistystä.  

– Hyvä teko -lahjoituksilla haluamme pankkina edesauttaa paikallisia yhdistyksiä toteuttamaan uusia ideoita, vaalimaan osallisuutta ja yhdessä tekemistä. Olemme varanneet Hyvä teko -kampanjaan 30 000 euroa ja toivomme saavamme yhdistyksiltä tänäkin syksynä innovatiivisia ja raikkaita hakemuksia. Hakemuslomake on avoinna verkkosivullamme, kertoo toimitusjohtaja Jyrki Rantala OP Keski-Pohjanmaasta.