OP-Eurooppa Pienyhtiöt -rahaston kesäkuun tuotto oli -0,1 % vertailuindeksin laskiessa -0,5 %. Euroopan yleisindeksi nousi kesäkuussa 3,1 %, eli pienyhtiöt pärjäsivät Euroopassa yleismarkkinaa heikommin. Rahaston suhteelliseen tuottoon positiivisesti vaikutti muun muassa ylipaino rahoitusalalla ja vertailuindeksiä parempi tuotto tietoliikennepalveluissa. Vastaavasti suhteelliseen tuottoon negatiivisesti vaikutti muun muassa ylipaino energiasektorilla ja vertailuindeksiä heikompi tuotto perusteollisuudessa.
Rahaston suurimmat sektoripainot olivat teollisuudessa ja rahoitusalalla.
Globaali osakemarkkina nousi lopulta vajaan prosentin kesäkuussa. Vetovastuu kuitenkin vaihtui, kun parin edellisen kuukauden parhaat alueet, eli Yhdysvallat ja kehittyvät markkinat, olivat vaisummassa vireessä. Euroopassa ja Japanissa sen sijaan nähtiin rivakampaa kurssinousua. Yhdysvaltain keskuspankki FED päätti ensimmäistä kertaa ohjauskorostaan uuden pääjohtaja Warshin johdolla. Trumpin toivomaa koronlaskua hän ei kuitenkaan tarjoillut, mikä oli ymmärrettävää, kun ottaa huomioon vahvana säilyneen talouskasvun, matalan työttömyyden ja koholla olevan inflaation. EKP sen sijaan nosti ohjauskorkoaan ensimmäistä kertaa lähes kolmeen vuoteen kohonneiden hintapaineiden vuoksi. Iranin kriisistä saatiin positiivisia uutisia, kun tahot pääsivät viimein yhteisymmärrykseen tilapäisen rauhansopimuksen ehdoista. Öljy on laskenut sen seurauksena ja liikenne Hormuzinsalmessa on alkanut hitaasti palautua.
Juha Asikainen, Tero Halme
Salkunhoitaja
Perustiedot
- Salkunhoitaja
- Juha Asikainen, Tero Halme
- Vertailuindeksi
- MSCI Europe SMID Cap Net Return Index
- Perustamispäivä
- 05.11.2015
- ISIN
- FI4000171251
- Osuuslaji
- Kasvuosuus
- Rahaston koko
- 777 Meur
- Osuuden arvo (03.07.)
- 189,14 EUR
- Kuukausikatsaus
- Lataa
- Avaintietoasiakirja
- Lataa
- Säännöt
- Lataa
- Kestävyystiedot
- Lataa
- Rahastoesite
- Lataa
Kumulatiivinen tuotto (02.07)
| 1kk | 3kk | 6kk | 1 v | 3 v p.a. | 5 v p.a. | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| OP-Eurooppa Pienyhtiöt A | +1,75 % | +8,27 % | +8,48 % | +16,94 % | +16,99 % | +7,04 % |
| Vertailuindeksi | +1,90 % | +8,03 % | +9,36 % | +17,56 % | +14,82 % | +6,14 % |
Vuosittainen tuotto
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Vuoden alusta | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| OP-Eurooppa Pienyhtiöt A | +24,01 % | −21,21 % | +14,17 % | +11,88 % | +23,42 % | +9,76 % |
| Vertailuindeksi | +22,55 % | −20,71 % | +13,52 % | +7,77 % | +20,18 % | +10,78 % |
Tunnuslukuja
| Volatiliteetti 12 kk | vola 12kk | Sharpe 12 kk | Duraatio | |
|---|---|---|---|---|
| OP-Eurooppa Pienyhtiöt A | 12,21 % | - | - | |
| Vertailuindeksi | - | - | - |
Tämä on mainos. OP-Rahastoyhtiö Oy ja OP Varainhoito Oy ovat laatineet tämän materiaalin taustainformaatioksi. Materiaalissa esitetyt tiedot perustuvat lähteisiin, joita laatijat pitävät luotettavina. Takuita materiaaliin sisällytettyjen tietojen tai mielipiteiden oikeellisuudesta tai täydellisyydestä ei voida kuitenkaan antaa. Materiaalin tarkoituksena ei ole, eikä vastaanottaja voi olettaa, että se antaisi kattavan tai täydellisen kuvauksen tuotteesta ja siihen liittyvistä riskeistä. Vaikka materiaalin laadinnassa on noudatettu huolellisuutta ja pyritty varmistamaan, että kaikki siinä esitetyt tiedot ovat oikein, eivät laatijat tai niiden henkilökunta vastaa materiaalin sisällöstä eikä mitään päätöksiä tai sopimuksia tule tehdä sen perusteella.
Tämä materiaali ei sisällä sitovaa tarjousta tai ehdotusta ostaa tai merkitä rahasto-osuutta, eikä materiaali tai sen sisältö luo perustaa millekään sopimukselle tai sitoumukselle.
OP Pohjolan sijoitusrahastoja hallinnoi OP-Rahastoyhtiö Oy, jolla on Finanssivalvonnan myöntämä rahastoyhtiön ja vaihtoehtorahastojen hoitajan toimilupa. OP Pohjolan sijoitusrahastojen salkunhoidosta vastaa OP Pohjolan rahastojen rahastoesitteessä yksilöity salkunhoitoyhteisö. Sijoittamiseen liittyy aina riskejä. Sijoitusten arvo voi nousta ja laskea, ja sijoittaja voi menettää sijoittamansa pääoman osittain tai kokonaan. Tulevia tuottoja ei voida päätellä aiemmasta tuloksesta. Mahdollinen tuleva tulos riippuu myös verotuksesta, joka puolestaan riippuu kunkin sijoittajan henkilökohtaisesta tilanteesta ja voi muuttua jatkossa. Jos sijoitusrahastoa markkinoidaan ulkomailla, voi OP-Rahastoyhtiö Oy päättää lopettaa tällaisen markkinoinnin. Sijoittamista koskevassa päätöksessä on otettava huomioon kaikki sijoitusrahaston ominaisuudet tai tavoitteet, jotka kuvataan OP Pohjolan rahastojen rahastoesitteessä ja muissa sijoitusrahastoa koskevissa asiakirjoissa. Tutustu ennen sijoituspäätöstä sijoitusrahaston avaintietoasiakirjaan, rahastoesitteeseen ja sääntöihin. Saat ne varainhoitajaltasi tai osoitteesta op.fi/kaikki-rahastot. Sijoitusrahaston pääasialliset riskit löytyvät avaintietoasiakirjasta ja täydellisempi riskiluettelo rahastoesitteestä. Tiivistelmä sijoittajan oikeuksista on osoitteessa op.fi/tutustu-rahastojulkaisuihin. Asiakirjat ovat suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi. Tämän materiaalin kopioiminen, julkaiseminen tai levittäminen kolmannelle taholle kokonaisena tai osittain ei ole sallittua ilman OP Pohjolan kirjallista lupaa. Ottamalla vastaan tämän materiaalin sitoudutte noudattamaan edellä mainittuja ohjeita ja rajoituksia.
