Lomakausi ei poistanut liikehdintää rahoitusmarkkinoilla heinäkuussa. Lähi-idän konflikti leimahti uudelleen nostaen raakaöljyn hintaa, pitkät korot kääntyivät jälleen nousutrendille ja tekoälysentimentissä nähtiin kasvavaa epävarmuutta. Pääosin vahvasti edennyt yritysten tuloskausi torjui kuitenkin suuremmat laskupaineet niin osakkeissa (S&P 500 -0,1 % ja STOXX Europe 600 +1,3 %) kuin yrityslainojen marginaaleissa (paremmin luokitellut euro IG -yrityslainat ennallaan +0,9 %-yksikössä). Pitkien korkojen nousu (esim. Saksan 10-vuotinen korko 2,86 %:sta 3,21 %:iin) teki loven korkosijoitusten tuottoon, euro IG -indeksin tuotto heinäkuussa oli -1,0 %, yieldin noustessa 3,5 %:sta 3,7 %:iin.

OP-Kestävän Maailman tuotto heinäkuussa oli -1,37 % jääden vertailuindeksin kehityksestä (-0,75 %). Rahaston osakesijoitusten tuotto euroissa mitattuna oli -1,7 % globaalin osakemarkkinan (MSCI ACWI EUR) päätyessä -0,6 %:iin. Heinäkuussa osakesijoituksista parhaassa nousussa oli sektoritasolla rahoitus (+9,1 %) , IT-osakkeiden päätyessä lähes saman verran miinukselle (-8,0 %). Korkosijoitusten tuotto (-0,9 %) päihitti lievästi laajan euro IG -indeksin (-1,0 %) tuoton. Ilman juoksevan tuoton (+0,3 %) ja riskimarginaalikomponentin (+0,1 %) vaikutusta korkojen noususta aiheutuva arvonalenema (-1,3 %) olisi painanut kokonaistuoton enemmän miinukselle. Korkosijoitukset koostuvat edelleen pääasiassa euromääräisistä IG-luokitelluista yrityslainoista, mutta joukossa on myös muutaman prosentin paino alemman luottoluokituksen lainoja.

Geopoliittinen epävarmuus vallitsee edelleen, mutta viime kädessä markkinoilla usein yritysten tuloskasvu ajaa uutisotsikoiden ohi. Myös yritysten luottoluokituskehitys on ollut viime aikoina keskimäärin positiivista. Lähi-idän tilanteen talousvaikutukset ovat jääneet suhteellisen vähäisiksi, tosin viimeaikainen korkojen nousu on omiaan jossain määrin heikentämään rahoitusolosuhteita. Markkinoilla arvioidaan EKP:n nostavan ohjauskorkoa syyskuussa ja kenties toisen kerran vielä loppuvuodesta.

Jukka Ukkonen, Minna Laine, Kasper Niinimäki, Martti Saarinen, Lauri Laaksonen
Salkunhoitaja

Perustiedot, tuotto- ja tunnusluvut

Perustiedot

Salkunhoitaja
Jukka Ukkonen, Minna Laine, Kasper Niinimäki, Martti Saarinen, Lauri Laaksonen
Vertailuindeksi
Bloomberg Euro Aggregate Corporate TR Index Value 50 %, MSCI ACWI Net Total Return Index 50 %
Perustamispäivä
20.09.2016
ISIN
FI4000210539
Osuuslaji
Kasvuosuus
Rahaston koko
249 Meur
Osuuden arvo (07.08.)
149,70 EUR
Kuukausikatsaus
Lataa
Avaintietoasiakirja
Lataa
Säännöt
Lataa
Kestävyystiedot
Lataa
Rahastoesite
Lataa

Kumulatiivinen tuotto (07.08)

1kk 3kk 6kk 1 v 3 v p.a. 5 v p.a.
OP-Kestävä Maailma A +1,41 % +5,71 % +10,08 % +11,59 % +7,03 % +3,56 %
Vertailuindeksi +0,75 % +3,65 % +6,81 % +12,91 % +11,40 % +5,89 %

Vuosittainen tuotto

2021 2022 2023 2024 2025 Vuoden alusta
OP-Kestävä Maailma A +15,59 % −10,70 % +10,18 % +11,26 % −4,39 % +10,07 %
Vertailuindeksi +12,57 % −13,02 % +13,19 % +14,75 % +5,70 % +8,42 %

Tunnuslukuja

Volatiliteetti 12 kk vola 12kk Sharpe 12 kk Duraatio
OP-Kestävä Maailma A 7,11 % - 2,01
Vertailuindeksi - - -


Tämä on mainos. OP-Rahastoyhtiö Oy ja OP Varainhoito Oy ovat laatineet tämän materiaalin taustainformaatioksi. Materiaalissa esitetyt tiedot perustuvat lähteisiin, joita laatijat pitävät luotettavina. Takuita materiaaliin sisällytettyjen tietojen tai mielipiteiden oikeellisuudesta tai täydellisyydestä ei voida kuitenkaan antaa. Materiaalin tarkoituksena ei ole, eikä vastaanottaja voi olettaa, että se antaisi kattavan tai täydellisen kuvauksen tuotteesta ja siihen liittyvistä riskeistä. Vaikka materiaalin laadinnassa on noudatettu huolellisuutta ja pyritty varmistamaan, että kaikki siinä esitetyt tiedot ovat oikein, eivät laatijat tai niiden henkilökunta vastaa materiaalin sisällöstä eikä mitään päätöksiä tai sopimuksia tule tehdä sen perusteella. 

Tämä materiaali ei sisällä sitovaa tarjousta tai ehdotusta ostaa tai merkitä rahasto-osuutta, eikä materiaali tai sen sisältö luo perustaa millekään sopimukselle tai sitoumukselle. 

OP Pohjolan sijoitusrahastoja hallinnoi OP-Rahastoyhtiö Oy, jolla on Finanssivalvonnan myöntämä rahastoyhtiön ja vaihtoehtorahastojen hoitajan toimilupa. OP Pohjolan sijoitusrahastojen salkunhoidosta vastaa OP Pohjolan rahastojen rahastoesitteessä yksilöity salkunhoitoyhteisö. Sijoittamiseen liittyy aina riskejä. Sijoitusten arvo voi nousta ja laskea, ja sijoittaja voi menettää sijoittamansa pääoman osittain tai kokonaan. Tulevia tuottoja ei voida päätellä aiemmasta tuloksesta. Mahdollinen tuleva tulos riippuu myös verotuksesta, joka puolestaan riippuu kunkin sijoittajan henkilökohtaisesta tilanteesta ja voi muuttua jatkossa. Jos sijoitusrahastoa markkinoidaan ulkomailla, voi OP-Rahastoyhtiö Oy päättää lopettaa tällaisen markkinoinnin. Sijoittamista koskevassa päätöksessä on otettava huomioon kaikki sijoitusrahaston ominaisuudet tai tavoitteet, jotka kuvataan OP Pohjolan rahastojen rahastoesitteessä ja muissa sijoitusrahastoa koskevissa asiakirjoissa. Tutustu ennen sijoituspäätöstä sijoitusrahaston avaintietoasiakirjaan, rahastoesitteeseen ja sääntöihin. Saat ne varainhoitajaltasi tai osoitteesta op.fi/kaikki-rahastot. Sijoitusrahaston pääasialliset riskit löytyvät avaintietoasiakirjasta ja täydellisempi riskiluettelo rahastoesitteestä. Tiivistelmä sijoittajan oikeuksista on osoitteessa op.fi/tutustu-rahastojulkaisuihin. Asiakirjat ovat suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi. Tämän materiaalin kopioiminen, julkaiseminen tai levittäminen kolmannelle taholle kokonaisena tai osittain ei ole sallittua ilman OP Pohjolan kirjallista lupaa. Ottamalla vastaan tämän materiaalin sitoudutte noudattamaan edellä mainittuja ohjeita ja rajoituksia.