OP-Tavoite 2 -sijoitusrahasto

OP-Tavoite 2 -sijoitusrahasto

 

OP-Tavoite 2 -sijoitusrahasto on maltillisen sijoittajan väylä kansainvälisille sijoitusmarkkinoille. Rahaston varat kohdennetaan sekä osakkeisiin että korkotuotteisiin, mutta pääosaa näyttelevät korkosijoitukset, jotka ovat tyypillisesti matalariskisempiä sijoituskohteita kuin osakkeet. Rahaston kautta voit aloittaa sijoittamisen jo kymmenellä eurolla kuussa. Rahasto-osuuksia ostetaan OP-mobiilissa digitaalisen sijoitusneuvojan OP Sijoituskumppanin avulla.

Rahasto on aktiivisesti hoidettu: sijoituspäätökset tekee OP Varainhoidon salkunhoitotiimi, jolla on vankkaa kokemusta globaaleista osake- ja korkomarkkinoista. Rahasto noudattaa sijoitustapaa, jossa osakesijoitukset hajautetaan hieman tavanomaista alhaisemman riskin kohteisiin. Tällöin osakkeiden osuus rahastossa voidaan pitää tavallista korkeampana, mikä mahdollistaa hyvän tuoton suhteessa riskeihin. 

OP Sijoituskumppanin kaikissa kolmessa rahastossa noudetaan vastuullisen sijoittamisen periaatteita. Rahastoihin valitaan yrityksiä, jotka huomioivat ympäristöön, sosiaaliseen vastuuseen ja hyvään hallintotapaan liittyvät riskit ja mahdollisuudet verrokkiyhtiöitään paremmin. Rahastoista on rajattu pois haitallisia ja kiistanalaisia toimialoja, kuten alkoholi, tupakka, uhkapelit, aseet ja ydinvoima. Rahastot eivät myöskään sijoita yrityksiin, jotka ovat tekemisissä lapsityövoiman tai korruption kanssa.

Miksi sijoittaa OP-Tavoite 2 -rahastoon

  • Maltillisen sijoittajan mutkaton reitti kansainvälisille osake- ja korkomarkkinoille 
  • Salkunhoidon hyödyntämä sijoitustapa mahdollistaa hyvän tuottojen ja riskien suhteen
  • Rahastosta rajataan pois ympäristölle tai yhteiskunnalle haitallisiksi luokiteltuja toimialoja

 

 

Lisätietoa OP Sijoituskumppanin rahastoista:

OP-Tavoite 3 -sijoitusrahasto
OP-Tavoite 3 -sijoitusrahasto
OP Sijoituskumppani
OP Sijoituskumppani

OP-mobiilista löytyvä palvelu auttaa sinua säästämisessä ja antaa juuri sinulle sopivia sijoitusneuvoja.

OP-Tavoite 4 -sijoitusrahasto
OP-Tavoite 4 -sijoitusrahasto
Kaikki rahastot
Tutustu laajaan rahastovalikoimaan ja valitse sinun säästötavoitteisiisi sopiva rahasto.

Rahaston tuotto oli tammikuussa 0,9 %, kun vertailuindeksi tuotti 0,8 %. Rahaston globaalia osakemarkkinaa matalariskisempi osakestrategia tuotti kuukauden aikana noin 1,6 %, ja myös korkosijoitukset kehittyivät positiivisesti, tuottaen noin 0,7 %.

Rahaston korko- ja osakesijoitusten välistä allokaatiota ei muutettu tammikuussa. Rahaston osakepaino säilyi sijoitusfilosofian mukaisesti vertailuindeksiä korkeampana, ja säännöllisessä seurannassa olevat riksitasot pysyivät hallinnassa. Rahaston korkosijoitukset koostuvat pääosin ETF-muotoisesti toteutetuista eurooppalaisista Investment Grade (IG) - sekä High Yield -luokitelluista yrityslainoista, joista IG-lainoja on suurimmalla painolla. Rahaston osakesalkku, joka on rakennettu globaalia osakemarkkinaa matalariskisemmäksi, koostuu noin 140:stä vastuullisuuskriteerit täyttävästä yhtiöstä. Osakesijoituksista 67 % on kohdistettu Pohjois-Amerikkaan, 19 % Eurooppaan ja loput kehittyneiden Aasia–Tyynenmeren maiden osakkeisiin.

Vuosi alkoi vauhdikkaasti, kun geopolitiikka nousi jälleen mediahuomion keskiöön. Huolenaiheina olivat Yhdysvaltojen iskut Venezuelaan, Iranin laajat mielenosoitukset sekä Grönlannin tilanne. Trumpin uudet tulliuhkailut Eurooppaa kohtaan nakersivat luottamusta entisestään. Myös Japanin pitkien valtionlainakorkojen raju nousu herätti huolta Japanin talouspolitiikan kestävyydestä. Markkinoita kohonneet geopolitiikkariskit eivät kuitenkaan hetkauttaneet niin paljon kuin olisi voinut odottaa. Öljyn ja jalometallien hinnat nousivat, ja Yhdysvaltain dollari heikkeni voimakkaasti, mutta muuten oli yllättävän rauhallista. Osakkeiden kurssilasku jäi lopulta lyhyeksi ja laimeaksi. Globaali osakemarkkina nousi tammikuussa noin prosentin euromääräisesti. Myös korkosijoitukset tuottivat tasaisen hyvin, vaikka tuotot jäivätkin jälkeen osakemarkkinoiden tuotoista.

Geopoliittisten huolien keskellä on kuitenkin hyvä muistaa, että talouden fundamentit ovat vakaalla pohjalla. Elvyttävä raha- ja finanssipolitiikka antavat vauhtia talouskasvuun tänä vuonna. Osakkeille elintärkeä yritysten tuloskasvu ei myöskään ole osoittanut heikkoutta, sillä tuloskasvuodotukset ovat jatkaneet nousuaan ja viimeisen neljänneksen tuloskausi on toistaiseksi sujunut vaativia odotuksia paremmin. Positiivista oli myös se, että Yhdysvaltain hallinto pääsi alustavaan budjettisopuun, eikä uutta hallinnon sulkua näillä näkyminen ole tulossa.

FED:n pääjohtaja Powelliin kohdistunut rikostutkinta herätti aiheellisesti pelkoja keskuspankin itsenäisyydestä. Keskuspankki piti kuitenkin ohjauskorkonsa ennallaan ja FED tuskin laskee enää korkoa Powellin aikana. Myös kauan odotettu nimitysuutinen saatiin kuun lopussa, kun Presidentti Trump nimitti FED:n uudeksi pääjohtajaksi Kevin Warshin. Hänen kautensa alkaa toukokuussa.

OP Varainhoito Oy
Salkunhoitaja

Perustiedot, tuotto- ja tunnusluvut

Perustiedot

Salkunhoitaja
OP Varainhoito Oy
Vertailuindeksi
Yhdistelmäindeksi, katso tarkemmat tiedot Rahastoesitteestä.
Perustamispäivä
25.05.2020
ISIN
FI4000410931
Osuussarja
Kasvuosuus
Rahaston koko
3 Meur
Osuuden arvo (12.02.)
112,64 EUR
Kuukausikatsaus
Lataa
Avaintietoasiakirja
Lataa
Säännöt
Lataa
Kestävyystiedot
Lataa
Rahastoesite
Lataa

Kumulatiivinen tuotto (11.02)

1kk 3kk 6kk 1 v 3 v p.a. 5 v p.a.
OP-Tavoite 2 A +0,69 % +1,18 % +2,73 % +2,63 % +4,57 % +1,08 %
Vertailuindeksi +0,52 % +0,94 % +2,77 % +3,78 % +6,49 % +2,03 %

Vuosittainen tuotto

2021 2022 2023 2024 2025 Vuoden alusta
OP-Tavoite 2 A +3,57 % −12,08 % +5,68 % +6,16 % +2,28 % +1,30 %
Vertailuindeksi +3,38 % −13,33 % +9,92 % +7,85 % +3,74 % +1,17 %

Tunnuslukuja

Volatiliteetti 12 kk vola 12kk Sharpe 12 kk Duraatio
OP-Tavoite 2 A 3,14 % - 3,16
Vertailuindeksi - - -

 

Tämä on mainos. OP-Rahastoyhtiö Oy ja OP Varainhoito Oy ovat laatineet tämän materiaalin taustainformaatioksi. Materiaalissa esitetyt tiedot perustuvat lähteisiin, joita laatijat pitävät luotettavina. Takuita materiaaliin sisällytettyjen tietojen tai mielipiteiden oikeellisuudesta tai täydellisyydestä ei voida kuitenkaan antaa. Materiaalin tarkoituksena ei ole, eikä vastaanottaja voi olettaa, että se antaisi kattavan tai täydellisen kuvauksen tuotteesta ja siihen liittyvistä riskeistä. Vaikka materiaalin laadinnassa on noudatettu huolellisuutta ja pyritty varmistamaan, että kaikki siinä esitetyt tiedot ovat oikein, eivät laatija tai sen henkilökunta vastaa materiaalin sisällöstä eikä mitään päätöksiä tai sopimuksia tule tehdä sen perusteella. Tämä materiaali ei sisällä sitovaa tarjousta tai ehdotusta ostaa tai merkitä rahasto-osuutta, eikä materiaali tai sen sisältö luo perustaa millekään sopimukselle tai sitoumukselle.

OP Pohjolan sijoitusrahastoja hallinnoi OP-Rahastoyhtiö Oy, jolla on Finanssivalvonnan myöntämä rahastoyhtiön ja vaihtoehtorahastojen hoitajan toimilupa. OP Pohjolan sijoitusrahastojen salkunhoidosta vastaa OP Pohjolan rahastojen rahastoesitteessä yksilöity salkunhoitoyhteisö. Sijoittamiseen liittyy aina riskejä. Sijoitusten arvo voi nousta ja laskea, ja sijoittaja voi menettää sijoittamansa pääoman osittain tai kokonaan. Tulevia tuottoja ei voida päätellä aiemmasta tuloksesta. Mahdollinen tuleva tulos riippuu myös verotuksesta, joka puolestaan riippuu kunkin sijoittajan henkilökohtaisesta tilanteesta ja voi muuttua jatkossa. Jos sijoitusrahastoa markkinoidaan ulkomailla, voi OP-Rahastoyhtiö Oy päättää lopettaa tällaisen markkinoinnin. Sijoittamista koskevassa päätöksessä on otettava huomioon kaikki sijoitusrahaston ominaisuudet tai tavoitteet, jotka kuvataan OP Pohjolan rahastojen rahastoesitteessä ja muissa sijoitusrahastoa koskevissa asiakirjoissa. Tutustu ennen sijoituspäätöstä sijoitusrahaston avaintietoasiakirjaan, rahastoesitteeseen ja sääntöihin. Saat ne varainhoitajaltasi tai osoitteesta op.fi/kaikki-rahastot. Sijoitusrahaston pääasialliset riskit löytyvät avaintietoasiakirjasta ja täydellisempi riskiluettelo rahastoesitteestä. Tiivistelmä sijoittajan oikeuksista on osoitteessa op.fi/tutustu-rahastojulkaisuihin. Asiakirjat ovat suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi. 

Tämän materiaalin kopioiminen, julkaiseminen tai levittäminen kolmannelle taholle kokonaisena tai osittain ei ole sallittua ilman OP Pohjolan kirjallista lupaa. Ottamalla vastaan tämän materiaalin sitoudutte noudattamaan edellä mainittuja ohjeita ja rajoituksia.