OP-Korkosalkku III A
Laajalla hajautuksella kansainvälisille korkomarkkinoille – OP-Korkosalkku -sijoitusrahasto on keskipitkän koron rahasto, joka sijoittaa sekä valtioiden, julkisyhteisöjen että yritysten liikkeeseen laskemiin korkoinstrumentteihin. Rahasto sopii sijoittajalle, joka tavoittelee rahamarkkinoita korkeampaa tuottoa pitkän koron yrityslainoja pienemmällä riskillä.
OP-Korkosalkku on aktiivisesti hoidettu rahasto. Rahasto pyrkii houkuttelevaan tuoton ja riskien suhteeseen etenkin kattavalla sijoituskohteiden valikoimalla: varoja kohdennetaan korkean luottoluokituksen investment grade -lainoihin ETA-alueella ja OECD-maissa, mutta lisätuottoja haetaan myös kehittyviltä markkinoilta ja korkeamman tuotto-odotuksen high yield -lainoista. Riskejä hallitaan keskittymällä lyhyen ja keskipitkän koron velkakirjoihin, jotka eivät ole yhtä herkkiä korkotason ja luottoriskin hinnoittelun muutoksille kuin pitkän koron lainat. Rahaston pitkäjänteinen sijoitustyyli mahdollistaa alhaisen kaupankäyntimäärän, jolloin kulut pysyvät matalina.
Rahaston sijoituspäätöksissä huomioidaan vastuullisuus. Sijoituskohteista rajataan pois ympäristölle ja yhteiskunnalle haitallisiksi luokiteltuja yhtiöitä, kuten lämpöhiilen tuottajia ja kiistanalaisten aseiden valmistajia. Lisäksi haluamme varmistaa säännöllisellä läpivalaisulla, että kohdeyhtiöitä johdetaan hyvän hallintotavan mukaisesti. Tämä tarkoittaa esimerkiksi verotuksen ja palkitsemisen kansainvälisten normien noudattamista.
Miksi sijoittaa OP-Korkosalkku-rahastoon
- Tavoitteena rahamarkkinaa korkeampi tuotto maltillisella riskillä
- Laaja maantieteellinen ja toimialojen välinen hajautus yhdellä sijoituksella
- Vastuullista sijoittamista – rahastosta suljetaan pois ympäristölle ja yhteiskunnalle haitallisia yhtiöitä
OP-Korkosalkku -rahaston joulukuun tuotto oli 0,46 %. Rahaston tuottokehitystä tuki luottoriskimarkkinoiden syksyisen hermoilun hellittäminen, mikä näkyi riskipreemioiden kaventumisena. Lyhyet korot olivat puolestaan nousussa rahapolitiikan näkymien tiukentuessa, mikä hieman painoi rahaston tuottoa.
Luottoriskimarkkinoiden näkökulmasta odotukset talouskasvun piristymisestä yhdistettynä matalaan inflaationäkymään muodostavat suotuisan ympäristön. Toisaalta tietyillä joukkolainamarkkinan näkökulmasta merkittävillä sektoreilla, esimerkiksi autoteollisuudessa, on rakenteellisia vaikeuksia. Yhdysvalloista syksyllä kantautuneet yksityisen luottomarkkinan ongelmat vaikuttivat olleen yksittäistapauksia, sillä uusia ongelmatapauksia ei ilmennyt marras-joulukuussa. Nämä tekijät tukivat luottoriskin hinnoittelua, ja riskipreemiot kiristyivät joulukuussa varsin kireille tasoille. Taustalla häilyvät geopolitiikkaan ja julkisen sektorin velkakestävyyteen liittyvät riskit eivät ole toistaiseksi merkittävästi näkyneet luottoriskimarkkinalla.
Lyhyet korot nousivat joulukuussa, kun EKP:n tulevaa rahapolitiikkaa hinnoiteltiin tiukemmaksi. Tiukemman hinnoittelun taustalla oli pitkälti keskuspankin johtokunnan jäsenen Isabel Schnabelin antama haastattelu, jossa hän perusteli varsin tiukkoja kantojaan talouden ja inflaation näkymistä sekä rahapolitiikasta. Euroopan kasvunäkymien hienoinen kohentuminen loppuvuoden aikana tuki Schnabelin näkemyksiä, ja haastattelua seurannut markkinaliike oli melko selkeä. Korot eivät laskeneet merkittävästi, vaikka EKP:n neuvoston joulukuun kokouksessa pääjohtaja Lagarde ei vetänyt yhtä tiukkaa linjaa.
Lauri Laaksonen, Rego Ostonen
Salkunhoitaja
Perustiedot
- Salkunhoitaja
- Lauri Laaksonen, Rego Ostonen
- Vertailuindeksi
- iBoxx Euro Corporates 1-3 Total Return Index 85 %, Markit iBoxx EUR HY Non-Financials BB 1-3 TRI 15 %
- Perustamispäivä
- 08.11.1995
- ISIN
- FI4000571526
- Vuosittainen hallinnointipalkkio
- 0,35 %
- Osuussarja
- Institutionaalinen kasvuosuus III A
- Rahaston koko
- 411 Meur
- Osuuden arvo (27.01.)
- 35,23 EUR
- Kuukausikatsaus
- Lataa
- Avaintiedot
- Lataa
- Kestävyystiedot
- Lataa
- Rahastoesite
- Lataa
Kumulatiivinen tuotto
| 1kk | 3kk | 6kk | 1 v | 3 v p.a. | 5 v p.a. | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| OP-Korkosalkku III A | +0,43 % | +0,69 % | +1,47 % | +3,71 % | - | - |
| Vertailuindeksi | +0,44 % | +0,64 % | +1,42 % | +3,94 % | - | - |
Vuosittainen tuotto
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Vuoden alusta | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| OP-Korkosalkku III A | - | - | - | +2,88 % | +3,57 % | +0,34 % |
| Vertailuindeksi | - | - | - | +3,77 % | +3,59 % | +0,39 % |
Tunnuslukuja
| Volatiliteetti 12 kk | vola 12kk | Sharpe 12 kk | Duraatio | |
|---|---|---|---|---|
| OP-Korkosalkku III A | 0,62 % | - | 1,48 | |
| Vertailuindeksi | 0,68 % | - | - |
