OP-Kestävä Maailma -rahaston A-osuussarjan kesäkuun tuotto oli 2,49 % ja rahaston vertailuindeksin tuotto oli 0,86 %. Rahaston osakesijoitukset tuottivat euroissa mitattuna 4,9 % ja korkosijoitusten tuotto oli 0,5 %. Osakepuolella merkittävimmät tuottokehitykseen positiivisesti vaikuttaneet sektorit olivat informaatioteknologia ja rahoitus. Heikoiten tuottivat perusteollisuus ja päivittäistavarat. Sekä markkinakorot että riskipreemiot olivat hienoisessa laskussa, mikä tuki rahaston korkosijoitusten tuottokehitystä.

Osakepuolella suurimmat sektoripainot kesäkuun lopussa olivat informaatioteknologia, rahoitus ja teollisuus. Korkosijoitukset koostuvat edelleen pääasiassa euromääräisistä IG-luokitelluista yrityslainoista, mutta korkosijoituksista muutama prosentti on alemman luottoluokituksen lainoja.

Kehittyneiden markkinoiden osakkeiden tuottoa mittaavan MSCI World Net TR EUR -indeksin tuotto oli kesäkuussa 1,34 %. Kehittyvien markkinoiden osakkeiden tuottoa mittaavan MSCI Emerging Markets TR Net EUR -indeksin tuotto oli kesäkuussa 0,63 %. Osakemarkkinoilla parin edellisen kuukauden parhaat alueet, eli Yhdysvallat ja kehittyvät markkinat, olivat vaisummassa vireessä. Euroopassa ja Japanissa sen sijaan nähtiin rivakampaa kurssinousua. Yhdysvaltain keskuspankki FED päätti ensimmäistä kertaa ohjauskorostaan uuden pääjohtaja Warshin johdolla. Trumpin toivomaa koronlaskua hän ei kuitenkaan tarjoillut, mikä oli ymmärrettävää, kun ottaa huomioon vahvana säilyneen talouskasvun, matalan työttömyyden ja koholla olevan inflaation. EKP sen sijaan nosti ohjauskorkoaan ensimmäistä kertaa lähes kolmeen vuoteen kohonneiden hintapaineiden vuoksi. Yhdysvaltojen työllisyystilanne on parantunut kevään aikana Iranin kriisistä huolimatta. Työvoiman kysyntä on kasvanut ja työttömyysaste on pysynyt matalalla tasolla. Yksityinen kulutus on jatkunut pirteänä työpaikkojen kasvun ja kohonneiden osakekurssien tukemana. Iranin kriisistä saatiin positiivisia uutisia, kun tahot pääsivät viimein yhteisymmärrykseen tilapäisen rauhansopimuksen ehdoista. Öljy on laskenut sen seurauksena ja liikenne Hormuzinsalmessa on alkanut hitaasti palautua.

Jukka Ukkonen, Minna Laine, Kasper Niinimäki, Martti Saarinen, Lauri Laaksonen
Salkunhoitaja

Perustiedot, tuotto- ja tunnusluvut

Perustiedot

Salkunhoitaja
Jukka Ukkonen, Minna Laine, Kasper Niinimäki, Martti Saarinen, Lauri Laaksonen
Vertailuindeksi
Bloomberg Euro Aggregate Corporate TR Index Value 50 %, MSCI ACWI Net Total Return Index 50 %
Perustamispäivä
20.09.2016
ISIN
FI4000210539
Osuuslaji
Kasvuosuus
Rahaston koko
251 Meur
Osuuden arvo (09.07.)
147,58 EUR
Kuukausikatsaus
Lataa
Avaintietoasiakirja
Lataa
Säännöt
Lataa
Kestävyystiedot
Lataa
Rahastoesite
Lataa

Kumulatiivinen tuotto (08.07)

1kk 3kk 6kk 1 v 3 v p.a. 5 v p.a.
OP-Kestävä Maailma A +1,67 % +7,97 % +6,28 % +8,63 % +6,77 % +3,65 %
Vertailuindeksi +1,37 % +5,76 % +5,89 % +13,22 % +11,65 % +6,01 %

Vuosittainen tuotto

2021 2022 2023 2024 2025 Vuoden alusta
OP-Kestävä Maailma A +15,59 % −10,70 % +10,18 % +11,26 % −4,39 % +8,51 %
Vertailuindeksi +12,57 % −13,02 % +13,19 % +14,75 % +5,70 % +7,15 %

Tunnuslukuja

Volatiliteetti 12 kk vola 12kk Sharpe 12 kk Duraatio
OP-Kestävä Maailma A 7,16 % - 2,01
Vertailuindeksi - - -


Tämä on mainos. OP-Rahastoyhtiö Oy ja OP Varainhoito Oy ovat laatineet tämän materiaalin taustainformaatioksi. Materiaalissa esitetyt tiedot perustuvat lähteisiin, joita laatijat pitävät luotettavina. Takuita materiaaliin sisällytettyjen tietojen tai mielipiteiden oikeellisuudesta tai täydellisyydestä ei voida kuitenkaan antaa. Materiaalin tarkoituksena ei ole, eikä vastaanottaja voi olettaa, että se antaisi kattavan tai täydellisen kuvauksen tuotteesta ja siihen liittyvistä riskeistä. Vaikka materiaalin laadinnassa on noudatettu huolellisuutta ja pyritty varmistamaan, että kaikki siinä esitetyt tiedot ovat oikein, eivät laatijat tai niiden henkilökunta vastaa materiaalin sisällöstä eikä mitään päätöksiä tai sopimuksia tule tehdä sen perusteella. 

Tämä materiaali ei sisällä sitovaa tarjousta tai ehdotusta ostaa tai merkitä rahasto-osuutta, eikä materiaali tai sen sisältö luo perustaa millekään sopimukselle tai sitoumukselle. 

OP Pohjolan sijoitusrahastoja hallinnoi OP-Rahastoyhtiö Oy, jolla on Finanssivalvonnan myöntämä rahastoyhtiön ja vaihtoehtorahastojen hoitajan toimilupa. OP Pohjolan sijoitusrahastojen salkunhoidosta vastaa OP Pohjolan rahastojen rahastoesitteessä yksilöity salkunhoitoyhteisö. Sijoittamiseen liittyy aina riskejä. Sijoitusten arvo voi nousta ja laskea, ja sijoittaja voi menettää sijoittamansa pääoman osittain tai kokonaan. Tulevia tuottoja ei voida päätellä aiemmasta tuloksesta. Mahdollinen tuleva tulos riippuu myös verotuksesta, joka puolestaan riippuu kunkin sijoittajan henkilökohtaisesta tilanteesta ja voi muuttua jatkossa. Jos sijoitusrahastoa markkinoidaan ulkomailla, voi OP-Rahastoyhtiö Oy päättää lopettaa tällaisen markkinoinnin. Sijoittamista koskevassa päätöksessä on otettava huomioon kaikki sijoitusrahaston ominaisuudet tai tavoitteet, jotka kuvataan OP Pohjolan rahastojen rahastoesitteessä ja muissa sijoitusrahastoa koskevissa asiakirjoissa. Tutustu ennen sijoituspäätöstä sijoitusrahaston avaintietoasiakirjaan, rahastoesitteeseen ja sääntöihin. Saat ne varainhoitajaltasi tai osoitteesta op.fi/kaikki-rahastot. Sijoitusrahaston pääasialliset riskit löytyvät avaintietoasiakirjasta ja täydellisempi riskiluettelo rahastoesitteestä. Tiivistelmä sijoittajan oikeuksista on osoitteessa op.fi/tutustu-rahastojulkaisuihin. Asiakirjat ovat suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi. Tämän materiaalin kopioiminen, julkaiseminen tai levittäminen kolmannelle taholle kokonaisena tai osittain ei ole sallittua ilman OP Pohjolan kirjallista lupaa. Ottamalla vastaan tämän materiaalin sitoudutte noudattamaan edellä mainittuja ohjeita ja rajoituksia.