Rahaston osto- ja myyntitoimeksiannot toteutetaan neljä kertaa vuodessa kunkin vuosineljänneksen viimeisenä arkipäivänä.
Tämä tarkoittaa sitä, että voit tehdä osto- ja myyntitoimeksiantoja milloin tahansa, mutta niitä toteutetaan 31.3., 30.6., 30.9. ja 31.12. Jos kyseinen päivä ei ole arkipäivä, toteutetaan ne edellisenä arkipäivänä. Tämän jälkeen rahaston arvonlaskenta kestää yleensä 20 päivää, jonka jälkeen toteutetut ostot ja myynnit näkyvät salkussasi*.
Rahaston ostaminen
Kun teet ostotoimeksiannon, se toteutetaan saman vuosineljänneksen viimeisenä arkipäivänä sen päivän arvoon. Esimerkiksi jos teet ostotoimeksiannon 31.3. kello 16 mennessä, se toteutetaan 31.3.
Ostotoimeksianto |
Toteutetaan |
1. tammikuuta – 31. maaliskuuta |
31. maaliskuuta |
1. huhtikuuta – 30. kesäkuuta |
30. kesäkuuta |
1. heinäkuuta – 30. syyskuuta |
30. syyskuuta |
1. lokakuuta – 31. joulukuuta |
31. joulukuuta |
Rahaston myyminen
Kun teet myyntitoimeksiannon, se toteutetaan seuraavan vuosineljänneksen viimeisenä arkipäivänä. Esimerkiksi jos teet myyntitoimeksiannon 31.3. klo 16 mennessä, se toteutetaan 30.6.
*Arvonlaskenta voi kestää pidemmänkin aikaa, mikäli rahaston varoja joudutaan realisoimaan lunastusten maksamiseksi. OP-Alternative Portfolio -rahastossa arvonlaskenta kestää 45 päivää.
Myyntitoimeksianto |
Toteutetaan |
1. tammikuuta – 31. maaliskuuta |
30. kesäkuuta |
1. huhtikuuta – 30. kesäkuuta |
30. syyskuuta |
1. heinäkuuta – 30. syyskuuta |
31. joulukuuta |
1. lokakuuta – 31. joulukuuta |
31. maaliskuuta |