Lisätietoa OP Sijoituskumppanin rahastoista:
Rahaston tuotto oli helmikuussa 2,3 %, kun viitteellinen vertailuindeksi tuotti 1,5 %. Vuoden alusta lähtien rahaston globaalia osakemarkkinaa matalariskisempi sijoitusstrategia on tuottanut kulujen jälkeen noin 3,1 %, kun kehittyneiden markkinoiden osakeindeksi on tuottanut samassa ajassa noin 2,4 %.
Rahaston osakesalkku, joka on rakennettu globaalia osakemarkkinaa matalariskisemmäksi, koostuu noin 140:stä vastuullisuuskriteerit täyttävästä yhtiöstä, joista 72 % on sijoitettuna Pohjois-Amerikkaan, 15 % Eurooppaan ja loput kehittyneisiin Aasia–Tyynenmeren alueen maihin. Suurimmat sektoripainot olivat teknologia (24 %), rahoitus (21 %) ja teollisuus (16 %).
Globaali osakemarkkina tuotti helmikuussa reilun prosentin, vaikka Yhdysvaltojen pörssit jäivätkin miinukselle. Parhaiten maantieteellisistä alueista tuottivat kehittyvät osakemarkkinat sekä Japanin osakkeet. Markkinoilla nähtiin voimakasta rotaatiota kasvuosakkeista arvo-osakkeisiin, ja erityisesti teknologiasektori joutui kovan myyntipaineen kohteeksi. Sijoittajia huolestuttivat teknologiayhtiöiden korkeat arvostuskertoimet, mittavien investointisuunnitelmien epävarmat tuottopotentiaalit sekä tekoälyn vaikutukset sektorin pitkän aikavälin ansaintanäkymiin. Myös korkosijoitukset tuottivat helmikuussa varsin hyvin, kun korot laskivat laajalla rintamalla.
Geopolitiikkahuolet pysyivät edelleen otsikoissa, kun Yhdysvaltojen ja Iranin välisen konfliktin eskaloituminen alkoi näyttää entistä todennäköisemmältä. Kuun viimeisenä päivänä Yhdysvallat ja Israel aloittivat Iranin pommittamisen. Öljyn hinta jatkoi nousuaan tämän seurauksena. Konfliktilla on negatiivinen vaikutus yleiseen riskisentimenttiin lyhyellä aikavälillä, mutta historiallisesti geopoliittisten kriisien vaikutukset markkinoihin ovat jääneet melko maltillisiksi ja lyhytkestoisiksi.
Tuloskausi on nyt päättynyt globaalisti, ja tulokset ylittivät odotukset indeksitasolla niin Yhdysvalloissa, Euroopassa, Japanissa kuin kehittyvillä markkinoillakin. Tuloskasvun ennakoidaan jatkuvan kaksinumeroisena myös kuluvan vuoden aikana. Lisäksi Yhdysvaltojen tammikuun työllisyysraportti oli selvästi odotuksia vahvempi: uusia työpaikkoja syntyi reippaasti ennusteita enemmän ja työttömyysaste laski. Taantumariskit ovat varsin matalat, eikä FED:llä ole työmarkkinakehityksen valossa merkittävää painetta koronlaskuihin. Helmikuussa nähtiin myös merkittävä oikeudellinen päätös, kun Yhdysvaltojen korkein oikeus kumosi osan Trumpin tulleista. Trump ei kuitenkaan hyväksynyt ratkaisua, vaan ilmoitti korvaavansa kumotut tullit uusilla, mikä tarkoittaa, että epävarmuus kauppapolitiikan ympärillä jatkuu edelleen.
OP Varainhoito Oy
Salkunhoitaja
Perustiedot
- Salkunhoitaja
- OP Varainhoito Oy
- Vertailuindeksi
- MSCI World Net Total Return Index
- Perustamispäivä
- 25.05.2020
- ISIN
- FI4000410956
- Osuussarja
- Kasvuosuus
- Rahaston koko
- 37 Meur
- Osuuden arvo (09.03.)
- 187,67 EUR
- Kuukausikatsaus
- Lataa
- Avaintietoasiakirja
- Lataa
- Säännöt
- Lataa
- Kestävyystiedot
- Lataa
- Rahastoesite
- Lataa
Kumulatiivinen tuotto (06.03)
| 1kk | 3kk | 6kk | 1 v | 3 v p.a. | 5 v p.a. | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| OP-Tavoite 4 A | −0,57 % | +1,54 % | +4,91 % | +7,98 % | +10,62 % | +10,20 % |
| Vertailuindeksi | −0,56 % | +0,55 % | +7,11 % | +11,82 % | +15,37 % | +12,33 % |
Vuosittainen tuotto
| 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | Vuoden alusta | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| OP-Tavoite 4 A | +33,58 % | −10,17 % | +12,49 % | +18,97 % | +3,43 % | +1,80 % |
| Vertailuindeksi | +31,07 % | −12,78 % | +19,60 % | +26,60 % | +6,77 % | +1,06 % |
Tunnuslukuja
| Volatiliteetti 12 kk | vola 12kk | Sharpe 12 kk | Duraatio | |
|---|---|---|---|---|
| OP-Tavoite 4 A | 12,81 % | - | 0,00 | |
| Vertailuindeksi | - | - | - |
Tämä on mainos. OP-Rahastoyhtiö Oy ja OP Varainhoito Oy ovat laatineet tämän materiaalin taustainformaatioksi. Materiaalissa esitetyt tiedot perustuvat lähteisiin, joita laatijat pitävät luotettavina. Takuita materiaaliin sisällytettyjen tietojen tai mielipiteiden oikeellisuudesta tai täydellisyydestä ei voida kuitenkaan antaa. Materiaalin tarkoituksena ei ole, eikä vastaanottaja voi olettaa, että se antaisi kattavan tai täydellisen kuvauksen tuotteesta ja siihen liittyvistä riskeistä. Vaikka materiaalin laadinnassa on noudatettu huolellisuutta ja pyritty varmistamaan, että kaikki siinä esitetyt tiedot ovat oikein, eivät laatija tai sen henkilökunta vastaa materiaalin sisällöstä eikä mitään päätöksiä tai sopimuksia tule tehdä sen perusteella. Tämä materiaali ei sisällä sitovaa tarjousta tai ehdotusta ostaa tai merkitä rahasto-osuutta, eikä materiaali tai sen sisältö luo perustaa millekään sopimukselle tai sitoumukselle.
OP Pohjolan sijoitusrahastoja hallinnoi OP-Rahastoyhtiö Oy, jolla on Finanssivalvonnan myöntämä rahastoyhtiön ja vaihtoehtorahastojen hoitajan toimilupa. OP Pohjolan sijoitusrahastojen salkunhoidosta vastaa OP Pohjolan rahastojen rahastoesitteessä yksilöity salkunhoitoyhteisö. Sijoittamiseen liittyy aina riskejä. Sijoitusten arvo voi nousta ja laskea, ja sijoittaja voi menettää sijoittamansa pääoman osittain tai kokonaan. Tulevia tuottoja ei voida päätellä aiemmasta tuloksesta. Mahdollinen tuleva tulos riippuu myös verotuksesta, joka puolestaan riippuu kunkin sijoittajan henkilökohtaisesta tilanteesta ja voi muuttua jatkossa. Jos sijoitusrahastoa markkinoidaan ulkomailla, voi OP-Rahastoyhtiö Oy päättää lopettaa tällaisen markkinoinnin. Sijoittamista koskevassa päätöksessä on otettava huomioon kaikki sijoitusrahaston ominaisuudet tai tavoitteet, jotka kuvataan OP Pohjolan rahastojen rahastoesitteessä ja muissa sijoitusrahastoa koskevissa asiakirjoissa. Tutustu ennen sijoituspäätöstä sijoitusrahaston avaintietoasiakirjaan, rahastoesitteeseen ja sääntöihin. Saat ne varainhoitajaltasi tai osoitteesta op.fi/kaikki-rahastot. Sijoitusrahaston pääasialliset riskit löytyvät avaintietoasiakirjasta ja täydellisempi riskiluettelo rahastoesitteestä. Tiivistelmä sijoittajan oikeuksista on osoitteessa op.fi/tutustu-rahastojulkaisuihin. Asiakirjat ovat suomeksi, ruotsiksi ja englanniksi.
Tämän materiaalin kopioiminen, julkaiseminen tai levittäminen kolmannelle taholle kokonaisena tai osittain ei ole sallittua ilman OP Pohjolan kirjallista lupaa. Ottamalla vastaan tämän materiaalin sitoudutte noudattamaan edellä mainittuja ohjeita ja rajoituksia.
